Imate prijatelja, ki po nekaj kozarčkih vina spominja na jastoga? Morda ste eden teh nesrečnežev sami in se sprašujete, zakaj vas mora telo tako grdo izdati vsakič, ko pogledate v kozarec? Poglejmo, kdaj se rdečica na obrazu pojavi in kaj nam sporoča.
Ta stranski učinek pitja alkohola je pogostejši pri ljudeh, ki so vzhodnoazijskega porekla. Čeprav ne pomeni neposrednih zdravstvenih težav, pa lahko nakazuje povišano tveganje za nekatere resne zdravstvene zaplete, kot sta visok krvni tlak in nekatere vrste raka.
Rdečica po popiti alkoholni pijači je simptom visoke občutljivosti na alkohol. Vse alkoholne pijače, tudi vino in pivo, vsebujejo etanol. Ko popijemo alkoholno pijačo, naše telo začne razgrajati etanol v druge presnovne produkte, ki jih lažje izloči. Ena izmed teh snovi je acetaldehid, ki pa je zelo strupen.
Pri zmernem pitju se telo s tem uspešno spopada. Če pa je oseba bolj občutljiva na alkohol ali ga popije veliko, pa telo ni več zmožno nadzorovati vseh toksinov, ki se tvorijo, in acetaldehid se začne v našem telesu nabirati. Do rdečice pride, ker se žile obraza zaradi nabiranja toksinov razširijo. Pri nekaterih ljudeh se to zgodi že, ko popijejo zelo male količine alkohola. Nabiranje acetaldehida lahko povzroči tudi slabost in hitro bitje srca.
Je rdečica nevarna?
Rdečica ob pitju alkohola sama po sebi ni nevarna, a imajo ljudje, pri katerih se pojavlja, večje tveganje za visok krvni tlak in druge zdravstvene težave.
Študija iz leta 2013 je raziskala razlike v višini krvnega tlaka pri korejskih moških, ki trpijo za rdečico, in tistih, ki ne. Upoštevali so tudi starost, težo, kajenje in telesno dejavnost. Ugotovili so, da imajo moški z rdečico, če na teden popijejo 4 ali več alkoholne pijače, veliko večjo možnost za visok krvni tlak.
Študije so rdečico povezale tudi z določenimi vrstami raka. Raziskovalci še ne poznajo točnega razloga, a sklepajo, da visoke količine acetaldehida v telesu napadejo DNK v celicah, to pa lahko sproži rast rakastih celic.
Zapisano v genih
Znanstveniki so odkrili tudi, da je prisotnost rdečice genetsko pogojena. Acetaldehid v manj škodljive spojine razgraja encim ALDH2 (aldehid dehidrogenaza 2), a genetska variacija lahko povzroči, da telo tega encima sploh ne proizvaja. Posledično se v telesu zaradi pitja alkohola acetaldehid nabira in povzroči vsem poznano neprijetno rdečico. Čeprav lahko do genetske variacije pride pri komerkoli, pa je veliko bolj pogosta pri ljudeh vzhodnoazijskega porekla.
Lahko rdečico preprečimo?
Žal ne moremo spremeniti svojih genov ali nadomestiti pomanjkanja encima. Edini način, da rdečico preprečimo, je, da se izogibamo ali močno omejimo uživanje alkohola. Nekateri za zmanjšanje rdečice jemljejo antihistaminike, ki jih dobijo brez recepta v lekarni, a takšno početje ni priporočljivo. Čeprav je rdečica neprijetna, je namreč jasno opozorilo, da se v telesu nabirajo strupene snovi in da je čas, da odložimo kozarec alkohola in telesu privoščimo vodo.