Doživljanje novih izkušenj in dogodivščin je bilo v trenutnih okoliščinah zelo oteženo. Kljub temu pa vas je epidemija koronavirusa morda prisilila v iskanje novih rutin in vsakodnevnega ritma.
Ne glede na to, ali ste našli nov hobi, si zastavili nove cilje ali se sprehodili do dela vaše soseske, v katerem še niste bili, je delanje raznolikih stvari in iskanje različnih načinov življenja ne samo zelo osvežujoče, ampak tudi koristno.
Izkustvena raznolikost, obiskovanje novih (ali vsaj drugačnih) krajev in sodelovanje v različnih izkušnjah izboljšajo splošno počutje. To je za nas precej intuitivno – pomislite le, kako vas osreči odhod na počitnice! Izkustvena raznolikost je povezana s povečanim pozitivnim učinkom, kar je smiselno, saj je raziskovanje prirojena človekova želja.
Isto so pokazale tudi raziskave na živalih. Živali, ki lahko prosto potujejo znotraj okolij, ki ponujajo raznolike izkušnje, imajo boljše kognitivne funkcije. Z drugimi besedami: imajo povečano družbeno aktivnost in se bolje odzivajo na stresne situacije. Poleg tega imajo tudi drugačno možgansko strukturo, boljši spomin in odziv na nagradne dražljaje.
Medtem pa so pri ljudeh povezavo med izkustveno raznolikostjo in dobrim počutjem raziskovali s pomočjo orodja, podobnega navigacijskemu sistemu GPS.
Pa si poglejmo, kaj so odkrili!
V izvedeni študiji so raziskovalci sledili lokacijam udeležencev in kvantitativno merili njihove GPS koordinate v določenem dnevu. Takšno sledenje lokaciji v realnem času se je že izkazalo kot učinkovito pri merjenju izkustvene raznolikosti pri živalih.
Raziskovalci so želeli preučiti, ali dnevno gibanje lahko služi kot ocena izkustvene raznolikosti in njenega vpliva na pozitivne spremembe počutja ljudi. Pri tem so obravnavali tudi morebitne moteče dejavnike, kot so prevožena razdalja, lokacija udeleženca, dan v tednu in temperatura.
132 udeležencev so spremljali 3 do 4 mesece in jih prosili za oceno pozitivnih in negativnih občutij ob naključnih trenutkih v dnevu prek pametnih telefonov. Več krajev, kot jih je udeleženec obiskal, višja je bila njegova geolokacijska vrednost. Minimalna je bila dosežena, če je bil udeleženec cel dan na eni lokaciji.
Na koncu obdobja sledenja geolokaciji so udeležencem opravili magnetno resonanco (MRI), ki skenira možgansko aktivnost. To jim je omogočilo boljše razumevanje sodelovanja različnih delov možganov pri razlagi potencialnega razmerja med izkustveno raznolikostjo in dobrim počutjem.
Izkustvena raznolikost povečuje dobro počutje
Kot pričakovano so raziskovalci dokazali, da so bila pozitivna čustva višja ob dnevih, ko je bila geolokacijska vrednost udeleženca višja. To nakazuje, da je izpostavljenost večjemu številu novih stvari v dnevu povezana z dobrim počutjem.
Raziskovalci so skušali ugotoviti tudi, ali je ta odnos dvosmeren – z drugimi besedami, ali so posamezniki tudi bolj motivirani za raziskovanje svojega okolja ob dnevih, ko se počutijo bolje. Potrdili so, da je izkustvena raznolikost povezana z bolj pozitivnimi čustvi, in ugotovili, da vodi tudi v več novih in raznolikih izkušenj naslednji dan. To potrjuje domneve, da lahko vedenja, ki spodbujajo pozitivna čustva, ustvarijo pozitivne povratne zanke, ki spodbujajo nadaljnji razvoj bolj pozitivnih čustev. Ta ideja je za mnoge od nas intuitivna! Kot primer – pogosto želimo praznovati po zaključku velikega projekta ali doseganju nekega cilja, saj s tem ohranimo pozitivna čustva, ki jih doživljamo.
Raziskovalcem je ostalo še eno vprašanje: zakaj človeški um deluje na ta način? Kakšna je nevrološka razlaga povečanja pozitivnih čustev kot odziv na izkustveno raznolikost? V iskanju odgovora na to vprašanje so opravili MRI na približno polovici udeležencev po končanem obdobju sledenja geolokaciji.
Ugotovili so, da je stopnja sodelovanja nevronskih mrež, pomembnih za spomin in obdelavo nagrad, povezana z razmerjem med izkustveno raznolikostjo in pozitivnimi čustvi.
S pomočjo zbranih podatkov vidimo, da ukvarjanje z novimi in raznolikimi dnevnimi aktivnostmi vodi do boljšega počutja. V luči počasi izginjajoče epidemije vam torej svetujemo, da si danes ali jutri vzamete nekaj časa in najdete nove raznolike izkušnje, v katerih uživate. Raziščite svoje domače mesto, poiščite nove pohodne poti ali pa se odpravite na izlet s svojo družino. Četudi boste za to dostikrat potrebovali veliko energije, se boste znašli v pozitivni povratni zanki dobrih občutij. Zagotavljamo, da bo vredno!
Vir: Why Doing Something Different Can Boost Well-Being | Psychology Today