Veseli december je že v polnem teku in prazniki so pred vrati. Da bo začetek novega leta še lažji, smo vam tokrat pripravili nekaj odličnih nasvetov – odkrijte, kako lahko lajšate svoje bolečine v hrbtu, gene, ki povzročajo debelost, ter kako vas lahko meditacija vodi k temu, da boste delali manj napak in izboljšali svoj spomin! Naj bo leto 2022 brez bolečin, napolnjeno s čudovitimi trenutki, ljubeznijo in veseljem.
V preteklih tednih nas je presenetil sneg in z njim tudi njegovo kidanje. Žal to tistim, ki takih gibov niste vajeni, lahko povzroči hrbtne bolečine. Vprašanje pa je, kaj lahko storite, da ta izgine!
Revmatolog dr. Joerg Ermann pravi, da obstaja več strategij, ki vam lahko pomagajo, da se spet začnete gibati in uživati življenje. Izbira prave strategije pa je odvisna od mnogih stvari – prvo je trajanje. Je vaša težava kratkoročna oziroma akutna? Ali pa gre za kronično bolečino in se z njo soočate že več mesecev ali celo let?
»Pomembno je razlikovati med tema scenarijema, saj to v veliki meri vpliva na vzrok za bolečino in njeno obvladovanje,« pravi dr. Ermann.
Kaj storiti, če se soočate z akutno bolečino
Če imate to, kar zdravniki imenujejo akutna bolečina v hrbtu, se ta običajno pojavi nenadoma in pogosto izgine v nekaj dneh ali tednih. Ta vrsta bolečine v hrbtu je zelo pogosta.
»Kar 80 % ljudi bo to zagotovo doživelo kdaj v svojem življenju,« pravi dr. Ermann. »Pri najpogostejših primerih bolečin v hrbtu pogosto ne vemo, zakaj se je ta pojavila.«
Če ste dan prej začeli z izvajanjem telesne dejavnosti, ki je niste vajeni in pozneje v dnevu ali naslednji dan razvili hude bolečine v hrbtu, je to običajno posledica nategnjenih mišic ali vezi v hrbtu. Če se je to zgodilo vam in ste sicer zdravi, lahko počakate nekaj dni in opazujete, ali bo bolečina izginila. Medtem pa lahko poskusite z več strategijami za obvladovanje bolečine, ki učinkujejo.
Zdravila in toplota. Jemanje nesteroidnih protivnetnih zdravil brez recepta vam lahko pomaga zmanjšati bolečino. Prav tako poskusite segreti prizadeto območje.
Premikajte se, kolikor vam bolečina dopušča. Čeprav vas morda mika, da bi ležali, dokler bolečina ne izgine, vam gibanje lahko pomaga pri tem, da se čim prej vrnete v normalno stanje. »Danes je splošno znano, da bi se morali ljudje, ki imajo bolečine v hrbtu, gibati, če je to le mogoče. Bolečin v hrbtu ne zdravimo z imobilizacijo,« pravi dr. Ermann. Izjema je zlom ali drugo stanje, zaradi katerega gibanje ni priporočljivo.
Obiščite svojega zdravnika. Obstaja nekaj primerov, ko vaše bolečine v hrbtu zahtevajo takojšnjo zdravniško pomoč. Znaki, da bi morali poklicati svojega zdravnika, so naslednji:
- Vaša bolečina je izčrpavajoča in se poslabšuje. Preprečuje vam izvajanje vsakodnevnih dejavnosti.
- Imate dodatne simptome, kot so zvišana telesna temperatura, šibkost v nogah, težave pri hoji ali urinska inkontinenca.
- Imate obstoječo bolezen ali jemljete imunosupresivna zdravila. »Nenadne hude bolečine v hrbtu v tem kontekstu lahko kažejo na resnejšo težavo, kot je zlom ali okužba,« pravi dr. Ermann.
Ali so vaše bolečine v hrbtu znak spregledanega stanja?
Včasih kronične bolečine v hrbtu povzročijo stanja, ki niso zelo pogosta. Eden od teh je aksialni spondiloartritis, znan tudi kot ankilozirajoči spondilitis. To je kronično vnetno stanje, ki ga sproži težava z imunskim sistemom. Povzroča bolečine v hrbtu, togost in druge simptome.
»Aksialni spondiloartritis je nekoč veljal za moško bolezen, vendar se je to v zadnjih 10 letih spremenilo. Zdaj imamo boljše načine za prepoznavanje teh bolnikov in od takrat smo ugotovili, da je bolezen enako pogosta tako pri ženskah kot pri moških, « pravi dr. Ermann.
Znaki aksialnega spondiloartritisa vključujejo bolečine v hrbtu in togost, ki se zjutraj poslabša ter se izboljša z vadbo. To stanje ima tudi močno dedno komponento, zato morate biti nanj bolj pozorni, če ga ima kdo drug v vaši družini.
Kaj storiti, če imate kronične bolečine v hrbtu
Kronična bolečina v hrbtu, ki je v medicinski literaturi opredeljena kot bolečina, ki traja tri mesece ali dlje, običajno zahteva drugačne strategije zdravljenja kot akutna bolečina v hrbtu.
»Če imate bolečine v hrbtu, ki trajajo več kot tri mesece, motijo vaše življenje in zanje potrebujete zdravila, se morate o tem pogovoriti s svojim zdravnikom,« pravi dr. Ermann. Zdravnik vam lahko priporoči katero koli od naslednjih strategij.
Fizioterapija. Navodila s strani specialista in redna vadba doma je lahko zelo koristna. Vaje za krepitev jedra so še posebej pomembne. Če so vaše mišice jedra močnejše in tako bolje podpirajo hrbtenico, lahko to zmanjša pritisk in bolečino v hrbtu. Redna vadba vam lahko pomaga tudi pri izgubi teže, kar zmanjša pritisk na hrbet.
Prilagodite svojo držo. V nekaterih situacijah se lahko trajna bolečina v hrbtu poslabša zaradi slabe drže. »Če vas nenehno boli hrbet, preverite, kako sedite za mizo. Relativno preproste spremembe včasih prinesejo veliko koristi,« pravi dr. Ermann. Poskusite tudi vstajati vsakih nekaj ur, da raztegnete hrbet.
Poskusite znova. Ljudje s kronično bolečino v hrbtu so lahko bolj občutljivi na bolečino. To pomeni, da spremembe v možganih povzročijo, da se telo pretirano odzove na signale bolečine. »Kronična bolečina lahko zaživi sama po sebi,« pravi dr. Ermann. To je mogoče rešiti s posebnimi zdravili, kot so nekateri antidepresivi. »Žal ne moremo zares predvideti, katera zdravila bodo delovala pri določenem posamezniku, zato pogosto preteče nekaj časa, preden najdemo ustrezno zdravilo ali kombinacijo zdravil, ki delujejo,« pravi.
Bodite potrpežljivi. »Če imate kronične bolečine v hrbtu pet ali 10 let, ne morete pričakovati, da bodo te izginile čez noč,« pravi dr. Ermann. Včasih je potrebno mnogo več časa, da posegi, kot so zdravila ali fizioterapija, začnejo učinkovati. Večina načrtov zdravljenja ne bo delovala takoj.
Razmislite o alternativah. »Mnogi moji pacienti obiskujejo tudi kiropraktika,« pravi dr. Ermann. To ne deluje za vse, vsekakor pa je nekaj, kar je vredno poskusiti, če bolečine ne izginejo.
Dokumentirajte svoj napredek. Zabeležite vse strategije in korake, ki ste jih že naredili, da bi zmanjšali svoje bolečine v hrbtu. Zapišite, kaj deluje in kaj ne. Prav tako ne pozabite hraniti kopij poročil in slikanj. Pomembno je, da specialist za bolečine v hrbtu vidi slike neposredno.
Pridobite drugo mnenje. Kirurški poseg je morda potreben pri nekaterih težavah s hrbtom, zlasti tistih, ki povzročajo nevrološke simptome, kot sta odrevenelost ali šibkost okončin. Lahko se uporablja tudi za zdravljenje tumorja ali za nekatere vrste zlomov. »Vendar operacija ni vedno rešitev. Zato ni nenavadno, da bolečine v hrbtu vztrajajo tudi po operaciji. Če vam zdravnik priporoča operacijo, razmislite o pridobitvi drugega mnenja,« pravi dr. Ermann.
Bolečine v hrbtenici so lahko prava nadloga in ovirajo naše vsakodnevno življenje. Prav zato je ključno, da jih poskusimo efektivno rešiti – sami ali pa s pomočjo strokovnjakov na tem področju!
Vir: https://www.health.harvard.edu/pain/help-for-your-aching-back