Redno uživanje majhnih porcije posušenih goji jagod lahko pomaga preprečiti ali odložiti razvoj starostne degeneracije rumene pege ali makule pri zdravih ljudeh srednjih let, glede na raziskavo, opravljeno na Kalifornijski univerzi v Davisu.
Ta degeneracija je glavni vzrok za izgubo vida pri starejših ljudeh in ocenjeno prizadene več 170 milijonov ljudi po vsem svetu.
»Vpliva na vaše osrednje vidno polje in lahko učinkuje na vašo sposobnost branja ali prepoznavanja obrazov,« je dejal Glenn Yiu, soavtor študije in izredni profesor na Oddelku za oftalmologijo in vidne znanosti.
Raziskovalci so ugotovili, da se je pri 13 zdravih udeležencih, starih od 45 do 65 let, ki so zaužili 28 gramov (približno eno pest) goji jagod petkrat na teden v obdobju 90 dni, povečala gostota zaščitnih pigmentov v očeh. Nasprotno pa pri 14 udeležencev študije, ki so v istem obdobju uživali komercialni prehranski dodatek za zdravje oči, ni bilo povečanja.
Pigmenta, ki sta se povečala pri skupini, ki je jedla goji jagode, sta ilutein in zeaksantin. Ta dva filtrirata škodljivo modro svetlobo in zagotavljata antioksidativno zaščito.
»Lutein in zeaksantin sta kot krema za sončenje za vaše oči,« je dejal glavni avtor študije Xiang Li, doktorski kandidat v programu prehranske biologije.
»Višja, kot sta lutein in zeaksantin v vaši mrežnici, več zaščite imate. Naša študija je pokazala, da lahko tudi pri normalnih zdravih očeh te optične pigmente povečamo z majhno dnevno porcijo goji jagod,« je dejal Li.
Goji jagode so plod dveh vrst grmičevja, ki ga najdemo na severozahodu Kitajske. Posušene jagode so pogosta sestavina kitajskih juh in so priljubljene tudi kot zeliščni čaj. Podobne so rozinam in jih jemo kot prigrizek.
V kitajski medicini pravijo, da imajo goji jagode lastnosti, ki »posvetlijo oči«. Li je odraščal na severu Kitajske in postal radoveden, ali obstajajo kakšne fiziološke lastnosti, ki bi to pojasnile.
Raziskala je bioaktivne spojine v goji jagodah in ugotovila, da vsebujejo velike količine luteina in zeaksantina, za katera je znano, da zmanjšujeta tveganje za očesne bolezni, povezane z degeneracijo rumene pege. Oblika zeaksantina v goji jagodah je po besedah Li tudi zelo biološko razpoložljiva, kar pomeni, da se zlahka absorbira v prebavnem sistemu jo telo lahko uporabi.
Trenutno zdravljenje vmesnih stopenj degeneracije rumene pege poteka s pomočjo posebnih prehranskih dopolnil, ki vsebujejo vitamine C, E, cink, baker ter lutein in zeaksantin. Zaenkrat pa še ne poznamo nikakršnega zdravila, ki bi vplivalo na začetne faze degeneracije.
Vzrok za to bolezen je po Yiujevem mnenju kompleksen in vključuje mešanico genetskih tveganj, sprememb, povezanih s starostjo, in okoljskih dejavnikov, kot so kajenje, prehrana in izpostavljenost soncu. V začetnih fazah se posamezniki ne soočajo s simptomi, vendar pa je bolezen lahko že zaznana med očesnimi pregledi.
»Naša študija je pokazala, da lahko goji jagode, ki so naravni vir hrane, izboljšajo makularne pigmente zdravih udeležencev, poleg jemanja velikih odmerkov prehranskih dopolnil,« je dejal Yiu. »Naslednji korak naše raziskave bo pregled goji jagod pri bolnikih z zgodnjo stopnjo AMD.«
Čeprav so rezultati obetavni, pa raziskovalci ugotavljajo, da je bila študija premajhna in da bo potrebnih še veliko več raziskav.