Kaj narediti, da si po napornem delovnem dnevu povrnete energijo? Morda boste presenečeni, da odgovor ni počitek. V resnici je ravno nasprotno!
Kako se vi »spravite k sebi«?
Ko smo utrujeni od celodnevnega sedenja pred službenim računalnikom, je trening zadnja stvar, ki nam pade na pamet.
Ljudje neprestano posegamo po kavi, pravem čaju, čokoladi ali energijskih pijačah, da bi nam vlile dodatno energijo in pripomogle, da se prebijemo skozi dan. Študije so ugotovile, da 25 % prebivalstva trpi za kronično utrujenostjo, ki ni posledica nekega zdravstvenega stanja, pač pa rezultat preobremenjenosti in slabega spanca.
Znanost pravi, da je najboljša rešitev za utrujenost telesna aktivnost!
Kineziološke raziskave Univerze v Georgiji, v Združenih državah, kažejo, da redna telesna aktivnost igra pomembno vlogo pri dvigovanju energijskih nivojev in zmanjševanju utrujenosti.
Izkazalo se je, da ne glede na to, ali so bili sodelujoči v raziskavi zdravi ali kronično bolni (diabetes, bolezen srca in ožilja), je redna telesna vadba posameznikom koristila. 90 % tistih, ki imajo pretežno sedeči življenjski slog, vendar so redno telesno aktivni, se počuti manj utrujeno kot tisti, ki ne telovadijo. Ta učinek je verjetno posledica nevrotransmiterjev, molekul, ki izboljšujejo razpoloženje (dopamin, norepinefrin, serotonin, glutamat in gama-aminobutanojske kisline (GABA)) in se tvorijo med telesna vadbo.
Alternativa antidepresivom
Ne le, da omenjeni nevrotransmiterji olajšajo občutek utrujenosti, dokazano vplivajo tudi na duševno zdravje. Koncentracije glutamata in GABA, ki sta v možganih zadolžena za kemični prenos signalov, sta pogosto znižana pri ljudeh, ki trpijo za depresijo. Telesna vadba dvigne raven teh spojin, s čimer se ponovno vzpostavi duševno ravnovesje.
Številni raziskovalci se že leta trudijo uveljaviti alternativno obliko terapije za depresijo, posebej za paciente, mlajše od 25 let, ki načeloma bolj pogosto občutijo neželene stranske učinke klasičnih antidepresivov.
Telesna aktivnost in njene koristi se vidijo celo na celični ravni. Raziskovalci na Mayo Clinic v zvezni državi Minnesoti so opazili, da intervalni trening poviša količino mitohondrijev v mišičnem vlaknu, izboljša občutljivost na inzulin in efektivno upočasni staranje na molekularnem nivoju.
Pozitivni učinki rednih treningov so torej večstranski. S telesno vadbo se z vsakim korakom približate ne le bolj zdravemu telesu, temveč tudi boljšemu duševnemu zdravju.
Viri: