Po jesenskem enakonočju se pričnejo dnevi krajšati, noči daljšati, s tem pa po navadi upade tudi naš nivo energije. Jutra so temnejša in kaj hitro se lahko zgodi, da se ob zvoku budilke prebudimo le toliko, da pritisnemo na gumb za dremež.
Melatonin je pomemben hormon, ki se sintetizira in sprošča v možganih ter regulira naše cikle spanca in budnosti. Tvorba melatonina se v temi poveča, na svetlobi pa zmanjša, zato se v obdobju, ko je manj sonca, pogosteje počutimo utrujeni in zaspani.
Telesna temperatura se proti koncu spalnega cikla prične dvigovati. Ob hladnejšem vremenu se nam je torej še toliko težje izvleči izpod tople odeje in tako si privoščimo še malo dremeža.
Dremež zmede možgane
Ne glede na to, kako privlačno se vam to sprva zdi, lahko dremež zmede možgane in telo, saj povzroči podaljšano obdobje t.i. spalne inercije. To je tisti občutek zaspanosti, omotičnosti in slabše motorične spretnosti, ki jo moramo prebroditi, ko se zjutraj zbudimo.
Če se prebudimo in nato zopet zaspimo, naše telo sprosti signalne molekule, ki sporočijo telesu, da se ponovno pripravi na novi cikel spanja. Vi pa se ponovno prebudite že čez 10 minut, ko vam ura ponovno zvoni. Zaradi tega vaše telo potrebuje dalj časa, da se zjutraj ‘sestavi’, kot če bi vstali ob prvem bujenju.
Obstaja pa kar nekaj načinov, kako olajšati jutranje vstajanje in si zagotoviti dovolj energije tudi v temnejših mesecih.
Kaj lahko naredite za lažja jutra?
Redna telesna vadba je vsekakor zanesljiv način za splošno zviševanje ravni energije čez celo leto, še posebej pa v jesenskem in zimskem času.
Upoštevajte načela dobre higiene spanja. To pomeni, da ohranjate vsakodnevno rutino, ki spodbuja stalen in neprekinjen spanec. Zagotovite, da v spalnici ne bo motenj, da imate sproščujočo večerno rutino in da vzdržujete zdrave navade tekom dneva, ki bodo prispevale k dobremu spancu.
Če se vsako jutro zbudimo ob istem času, se bo naša telesna ura prilagodila in kmalu ne bo več potrebna budilka.
Budilko postavite na drugo stran spalnice. Tako boste morali vstati, da jo izklopite, s tem pa boste že opravili najtežje jutranje opravilo.
Telo potrebuje čim več naravne svetlobe, zato je pomembno, da si zjutraj odgrnete zavese in ko sonca ni, prižgete luč. Če si ob tem nastavite še dobro glasbo, malo pomigate in naredite kakšno raztezno vajo, vam bo dan stekel kot po maslu.
Vonj citrusov stimulira naša čutila, zato pomaga, če za jutranje prhanje uporabite gel za tuširanje z vonjem limone, grenivke ali pomaranče. Tako se boste že zjutraj napolnili z energijo, ki vas bo držala pokonci še cel dan.
Jutri zjutraj se torej uprite dremežu, že danes zvečer pa poskrbite, da boste v posteljo odšli sproščeni in da boste dobili dovolj spanca. Vztrajajte nekaj dni in videli boste, da vam še tako sivi jesenski dnevi ne bodo mogli do živega!
Viri:
- https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/5-ways-to-wipe-out-winter-tiredness/
- Stepanski EJ. The effect of sleep fragmentation on daytime function. Sleep. 2002 May 1;25(3):268-76. doi: 10.1093/sleep/25.3.268. PMID: 12003157.