Več sadja in zelenjave v prehrani bi lahko mladim odraslim pomagalo do boljšega spanca, kaže nova študija Univerze v Michiganu.
Mladi odrasli, ki so poročali, da zaužijejo manj kot pet obrokov sadja in zelenjave na dan, so namreč imeli več simptomov kronične nespečnosti. Več kot tretjina je imela v obdobju treh mesecev ali več vsaj trikrat na teden težave s tem, da so zaspali ali vzdrževali spanje.
Glede na študijo, objavljeno v časopisu Sleep Health Journal, so ženske, ki so povečale vnos sadja in zelenjave za tri ali več obrokov, več kot dvakrat bolj verjetno izboljšale te simptome nespečnosti kot tiste, ki tega niso storile.
»Zelo smo bili navdušeni, ko smo ugotovili, da bi lahko dokaj preprosta prehranska sprememba, kot je spodbujanje povečanja vnosa sadja in zelenjave, tako pozitivno vplivala na spanje,« je povedala glavna avtorica študije Erica Jansen. »Vemo, da izboljšanje kakovosti spanja izboljšuje tudi splošno kakovost življenja, zato koristi dodajanja sadja in zelenjave presegajo samo spekter spanja.«
Avtorji raziskave so analizirali podatke več kot 1400 udeležencev.
»Naša študija kaže povezavo med izbiro prehrane in boljšim spanjem pri mladih, ki si želijo izboljšati svoje zdravje in dobro počutje,« je dejala Gwen Alexander, ena izmed avtoric. »Študija je edinstvena, ker je raziskala premalo preučeno populacijo – splošno zdrave mlade odrasle.«
Študija je bila namreč izvedena na udeležencih starih od 21 do 30 let, ki so poročali, da jedo manj kot pet obrokov sadja in zelenjave na dan. Mladi odrasli, ki so povečali uživanje teh živil za vsaj tri obroke dnevno, so v treh mesecih zmerno izboljšali latenco spanja (čas za spanje) in nespečnost v primerjavi z udeleženci, ki tega niso storili, ali pa so vnos sadja in zelenjave povečali manj.
Ženske, ki so vnos sadja in zelenjave povečale za tri ali več obrokov, so poročale, da sedaj potrebujejo štiri minute manj, da zaspijo.
»Edinstveno pri naši študiji je, da smo lahko videli, da so se s spreminjanjem vnosa sadja in zelenjave spremenile tudi značilnosti spanja, ki so povezane z nespečnostjo,« je še dejala Jansenova.
Raziskovalci upajo, da se bodo ugotovitve uvrstile med splošno priznane nasvete za boljše spanje, kot so na primer enakomerni čas odhoda v posteljo in bujenja, zmanjšanje časa pred računalniškim zaslonom, spanje v temnem, hladnem okolju in zmanjšanje uživanja kofeina ali alkohola pred spanjem.