Večina ljudi občasno odlaša. Odlašanje pa pogosto vodi v stres, krivdo, tesnobo in lahko celo zdravstvene težave! A kljub temu v umivalnik nalagamo umazano posodo, se izogibamo težkim pogovorom, preskakujemo telovadbo, izpuščamo nenačrtovane preglede pri zdravniku in celo odlašamo z ukrepanjem pri ciljih, ki so nam pri srcu – tudi če smo obljubili, da bodo to naše novoletne zaobljube.
Zakaj odlašamo?
Raziskave kažejo na različne vzroke – vse od genetike, odpora do opravil in do čustvenega izogibanja (še posebej, če so dejanja, ki jih moramo narediti, povezana z občutkom strahu pred obsojanjem). Vsaka situacija odlašanja je drugačna in vzroki so verjetno večplastni. Še več: dlje kot odlašamo, slabše se ob tem počutimo – in posledično dlje časa odlašamo.
Kako lahko to popravimo? Pa si poglejmo tri strategije.
- Samoučenje
Da bi našli pravo rešitev za odlašanje, ki je različno za vsako osebo in vsako edinstveno situacijo, je najpomembnejši prvi korak: samoučenje. Namesto da obtožujete sami sebe zaradi odlašanja, se raje vprašate, zakaj se to zgodi.
Vprašajte se:
- Kakšne občutke v meni vzbuja ta naloga, s katero odlašam?
- Kako pričakujem, da se bom počutil na začetku, na sredini in na koncu te naloge?
- Kaj naredi to nalogo smiselno (zame ali za druge)?
- Ali mi je jasno, katere konkretne korake moram narediti, da opravim nalogo?
- Ali obstajajo kakšne posledice opravljanja naloge, ki se ji izogibam (na primer moje razočaranje ali obsojanje drugih ljudi)?
V večini primerov bo že samo to, da od sebe iskrene odgovore in identificirate občutke, ki jih doživljate, ustavilo željo vaših možganov po odlašanju; ali pa vam bodo odgovori pomagali odpraviti skrite zaviralce vašega napredka.
- Sočutje do sebe
Čeprav se nam morda zdi, da nas ravno občutki krivde in sramu, ki jih občutimo, ko odlašamo, spodbudili k temu, da prenehamo s tem, pa se je izkazalo, da nas ti le potisnejo še dlje v začaran krog odlašanja.
Če želite aktivirati lastno sočutje do sebe, poskusite z naslednjimi koraki:
- Zavedajte se, da je odlašanje s stvarmi, zaradi katerih se počutimo slabo, popolnoma normalno in razumno.
- Zavedajte se, da niste sami v občasnem izogibanju neželenih dejanj.
- Globoko vdihnite in si odpustite za vse slabe odločitve v preteklosti.
- Razumite sedanjo različico sebe kot novejšo, modrejšo, močnejšo osebo, ki je pripravljena ukrepati.
- Spodbudite pretok dopamina
Prvi dve strategiji delujeta za številne situacije, a včasih je ta naloga, ki preži na vas, še vedno preveč zastrašujoča, da bi se je lotili kar takoj. Naloge, ki so neprijetne, zapletene ali težke, izčrpajo naš dopamin – nevrotransmiter, ki je odgovoren za motivacijo.
Večina od nas počaka, da se dopamin sproži sam, že preden začnemo z določeno nalogo. Vendar je skrivnost življenja brez odlašanja v tem, da ta proces obrnemo. Sami spodbudite sproščanje dopamina in si zagotovite gorivo, ki vam bo pomagalo začeti z neprijetno nalogo, ki vas čaka.
Tukaj je nekaj možganom prijaznih taktik, s katerimi lahko poskrbite za pretok dopamina:
- Razdelite nalogo na vsaj štiri dele. Za najboljše rezultate, naj bo prvi del naloge čim krajši.
- Časovno si opredelite svojo nalogo. Nastavite časovnik za 5 minut in se zavežite, da boste samo v tem času dosegli čim večji napredek. Ali pa uporabite tehniko Pomodoro: osredotočite se na nalogo za 25 minut, nato pa si vzemite 5-minutni odmor. Včasih je vse, kar resnično potrebujemo, nekaj zagona na začetku.
- Sami si določite roke. Ustvarite si mejnike za vsak del naloge in si roke zapišite na svoj koledar.
- Nagradite se. Nagrada je lahko vse, kar vas motivira – od zabavne dejavnosti, do okusnega prigrizka. Želite ta odlični košček čokolade? Najprej boste morali dokončati organizacijo vseh svojih dokumentov.
- Prenehanje z odlašanjem je veščina kot katera koli druga. Naslednjič, ko se boste soočili s situacijo odlašanja, jo pozdravite kot odlično priložnost za vadbo. Ustavite se, razumite svoj občutek, diagnosticirajte njegov vzrok, odpustite si morebitne pretekle zamude in s samo enim majhnim korakom spravite v tek svoj dopamin. Kaj bo danes vaš mali korak?