Ste utrujeni takoj po prihodu v službo? Pijete drugo kavo že med odgovarjanjem na drugi mail v tistem dnevu? Se po končanem delovnem dnevu lahko samo še uležete na kavč in si prižgete svojo najljubšo serijo?
Če ste na ta vprašanja odgovorili pritrdilno, ste morda med 52 odstotki prebivalstva, ki se počuti čustveno izčrpane in izgorele. Ta izčrpanost pa ima resne posledice za vas in vašega delodajalca. Stvari, zaradi katerih ste se v službi običajno počutili opolnomočeni, sedaj niso več učinkovite in na vas ne vplivajo več.
Občutek izčrpanosti in izgorelosti nam preprečuje, da bi se v celoti osredotočali na delo in se učili od ljudi okoli nas. Poleg tega izčrpanost vpliva tudi na uspešnost zaposlenega v njegovi trenutni vlogi in na njegov potencial za uspeh v prihodnosti.
Da bi ostali uspešni in se zaščitili pred izgorelostjo, moramo začeti izvajati različne strategije za proaktivno obvladovanje lastne čustvene izčrpanosti in ohranjanje duševnega in fizičnega zdravja. Preberite si tri strategije za ohranjanje motiviranosti na delovnem mestu in preprečevanje čustvene izgorelosti.
1. Združite svoje priljubljene dejavnosti s tistimi, ki jih počnete neradi
Če veste, da morate opraviti neko nalogo, ki se vam upira in je ne marate, se je težko počutiti opolnomočeno in premagati izčrpanost. Rešitev? Združite nekaj, kar morate narediti, z nečim, kar bi radi naredili.
Na primer:
Če vas v službi čaka določena dolgočasna dejavnost, med tem poslušajte svojo najljubšo glasbo. Tako si boste olajšali neprijetna opravila.
Če je na vašem urniku tedenski sestanek, ki se ga ne veselite, si dan načrtujte tako, da greste pred sestankom po svojo najljubšo kavo. Tako bo ta del dneva veliko bolj prijeten.
To strategijo lahko uporabite tudi doma. Združite zlaganje perila z gledanjem svoje najljubše oddaje.
2. Gibajte se več – tudi med tednom
Pomanjkanje ravnotežja med delom in prostim časom je eden izmed vodilnih vzrokov za čustveno izčrpanost.
Zdi se, da nikoli nimamo dovolj časa, da bi naredili vse, kar si želimo. Preprost korak, ki vam bo pomagal doseči boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, je, da se med delovnikom začnete več gibati!
Poskusite udejanjiti naslednje predloge:
Predlagajte sestanek na sprehodu, kjer se med hojo pogovarjate, namesto da bi sedeli za mizo. Sprememba kulise bo spodbudila tudi vašo ustvarjalnost.
Imate telefonski klic, kjer morate le poslušati? Poslušajte ga med sprehajanjem po soseski!
Če nimate možnosti izhoda med službo, razmislite o nakupu pedal, ki so namenjena vadbi za mizo in posnemajo kolesarjenje – vse to med tipkanjem na računalnik!
3. Na koncu dneva si napolnite baterije
Zaposleni, ki so pod stresom zaradi preobremenjenosti, si morajo dati priložnost, da si opomorejo. Razmišljajte o polnitvi svojih baterij kot o polnitvi svojega avta z bencinom! Če je na koncu dneva prazen, ga morate napolniti še pred naslednjim delovnikom.
Načini za napolnitev rezervoarja za energijo se razlikujejo od človeka do človeka. Pomembno pa je, da se osredotočite na stvari, zaradi katerih se počutite osveženi in okrepljeni.
Ekstrovertirani posamezniki se na primer počutijo odlično in spočito po večerji s prijatelji, medtem ko se introvertirani lahko po taki izkušnji počutijo le še bolj izčrpani.
Raziskovalci so predlagali številne načine, s katerimi lahko najdete svoj način okrevanja po delu:
Vzemite si odmor od razmišljanja o delu, ko ste doma. Odločite se, da med večerjanjem ne uporabljate telefona in se ne javljajte na službene klice.
Poiščite načine za vključitev prostega časa v svoj delovni teden. To je lahko povsem preprosto: meditirajte, namakajte se v dolgi, sproščujoči kopeli, ali pa se odpravite na miren sprehod v naravo.
Poiščite nove izzive, ki niso povezani z delom. Razmislite na primer o slikanju, prostovoljstvu, ali novem hobiju.
Premagovanje izgorelosti in izčrpanosti ni lahka naloga. Upamo, da vam bodo te strategije pomagale stopiti na pravo pot.
Vir: Three Strategies to Help You Feel Less Emotionally Exhausted | Psychology Today