Narava je naše zavetje pred svetom, ki nori okoli nas. Vendar pa so mnogi morali zaradi nepredvidenih ukrepov med pandemijo Covid-19 spremeniti življenjski stil in se soočiti s prenekaterimi izzivi.
Da bi olajšali občutek povezanosti z naravo iz zavetja doma, so znanstveniki izvedli številne študije in ugotovili, da naj bi interakcija z naravo v navidezni resničnosti pomagala do boljšega razpoloženja.
Kaj je virtualna oziroma navidezna resničnost?
Pojem »virtualno« prihaja iz latinske besede virtus, ki izvorno označuje vrlino, človečnost. V prenesenem pomenu pa je to nekaj, kar fizično ne obstaja, ampak samo izgleda, da obstaja, zahvaljujoč televizijskemu ali računalniškemu programu.
Ali je virtualni svet pripomogel k pozitivni naravnanosti med pandemijo Covid-19?
Študije so pokazale, da so podobe narave na televiziji, računalniku in mobilnem telefonu vodile do pozitivnega razpoloženja v času pandemije Covid-19. Mnogi ljudje so opazili spremembe v psihološkem stanju, ko so gledali podobe narave. Te podobe so vključevale zelena dvorišča, javne parke ali podeželje.
Čeprav gre za interakcijo med osebo in tehnologijo (bodisi televizijo ali računalnikom), lahko virtualna resničnost simulira čutnost in prav zato je virtualna resničnost pomembna alternativa v času, ko imamo manj možnosti za gibanje v naravi.
Dokumentarni filmi o naravi so dobra alternativa za pobeg misli v gozd, na sončne travnike ali peščeno plažo. Študije z angleške univerze Exeter so pokazale, da dokumentarni filmi o naravi pozitivno vplivajo na počutje oseb, ki so nagnjene k depresiji. Pozitivne občutke pa daje tudi osebam, ki so osamljeni, vznemirjeni ali preprosto zdolgočaseni.
Stimulacija čustev ob gledanju programov s prikazovanjem narave
Raziskovalci so v študijo vključili 96 prostovoljcev, ki so si morali ogledati dve televizijski oddaji.
Prva je prikazovala moškega, ki monotono opisuje svoje delo v pisarniškem podjetju.
Druga pa je bila priljubljena oddaja na BBC Blue Planet, kjer so prikazali čudovit tropski koralni greben s pisanim podvodnim svetom. Ob kateri oddaji bi se vi počutili bolj pozitivno? Naredite preizkus od doma in spremljajte svojo spremembo razpoloženja!
Po pričakovanjih je druga oddaja zaradi vizualno privlačne vsebine dvignila razpoloženje udeležencev. Poročali so, da so se ob podobah narave počutili mirne, zadovoljne in sproščene.
Virtualni svet seveda ne nudi enako pristnega občutka povezanosti z naravo, kot nam to lahko ponudi narava sama. Vendar je lahko dobra alternativa, da se razvedrite. Zato upamo, da bomo ljudje še naprej cenili neokrnjenost narave, zelene površine in svež zrak.
Vir: https://www.medicalnewstoday.com/articles/virtual-reality-nature-boosts-positive-mood