Velik del mestnega prebivalstva razvitega sveta je ugotovil, da jih nosljivi sledilniki aktivnosti (angl. wearable activity trackers – WATs) spodbujajo, da vstanejo in se gibljejo več, kot bi se sicer.
Med letoma 2014 in 2022 se je prodaja naprav WAT povečala za 1500 %, kar pomeni približno 2,8 milijarde nosljivih naprav. V zahodnih državah, kjer je vse več ljudi kronično predebelih ali debelih, statistični podatki kažejo, da povprečna oseba na leto pridobi 0,5 kg telesne teže; pojav, imenovan plazenje telesne teže (angl. weight creep).
Avstralski raziskovalci so v želji, da bi ocenili vpliv WAT na gibalne navade ljudi, pregledali približno 400 študij s 164.000 udeleženci z vsega sveta, ki spremljajo svojo telesno dejavnost z uporabo teh naprav. Rezultati so pokazali, da nosljive naprave spodbujajo ljudi, da dnevno hodijo do 40 minut več.
To povečanje telesne dejavnosti posledično pomeni povprečno izgubo 1 kg telesne teže v roku petih mesecev. Ob upoštevanju naraščanja telesne teže ta številka ni zanemarljiva!
Nekatere države so naprave WAT uvrstile celo med nizkocenovne intervencijske ukrepe za odpravljanje zdravstvenih težav, ki so posledica pomanjkanja telesne dejavnosti. V to kategorijo spadajo bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, rak in določene duševne bolezni.
Dokazi so pokazali tudi, da lahko vadba ob nošenju WAT pomaga pri zniževanju pritiska in holesterola (zlasti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2) ter blaži depresijo in tesnobo, saj fizična aktivnost izboljšuje razpoloženje.
Čeprav so dokazi pokazali, da imajo naprave WAT, v splošnem, izjemno pozitiven učinek, so nekateri še vedno skeptični glede njihovih koristi. Trdijo, da WAT spodbujajo obsesivno-kompulzivno vedenje in motnje hranjenja, medtem ko drugi dvomijo o njihovi natančnosti in učinkovitosti.
Vedno bodo obstajali nasprotniki, ki ne vidijo prednosti, na srečo pa dokazi v študijah govorijo sami zase.
Odlično je, da imamo nosljive naprave, ki beležijo našo vsakodnevno telesno dejavnost in dvigujejo motivacijo za vsakodnevno gibanje. Toda če nam fizična aktivnost ne preide v navado, verjetno ne bomo občutili vseh zdravstvenih koristi, ki bi jih sicer lahko.
Saj veste – ne pomaga veliko, če se enkrat na sto let izmučite s telovadbo. Z redno, 20-minutno vsakodnevno vadbo pa boste kmalu prišli do boljše telesne kondicije.
Kako torej vzpostaviti rutino hoje?
- Vedite, zakaj to počnete!
Verjetno se nečesa ne boste prav dolgo držali, če vam ni jasno, zakaj ste se zadeve pravzaprav lotili. Če pa boste imeli pred očmi, da hoja koristi vašemu telesnemu zdravju ter spodbuja ustvarjalnost, sposobnost reševanja problemov, izboljšuje razpoloženje, zmanjšuje tesnobo in blaži stres, boste lažje okrepili svojo vsakodnevno predanost novi rutini.
- Začnite z majhnim sprehodom.
Kot pri večini novih navad je dobro začeti z majhnimi koraki in jih nadgrajevati. Začnite s samo 10 do 15 minutami hoje na dan. To je z vidika časa in truda povsem realno tudi ob še tako natrpanem urniku. Ko se boste počutili bolje, lahko postopoma podaljšujte čas, ki ga porabite za sprehode.
- Nastavite si opomnik, ko je čas za sprehod.
Vsaka odlična navada se začne z opomnikom – nečim, kar pomaga sprožiti vašo navado. Če svojo rutino hoje povežete z drugim delom dnevne rutine (recimo obisk trgovine, sprehod psa, čas s partnerjem), se je boste najverjetneje držali.
- Ne zataknite se pri isti poti iz dneva v dan.
Spremembe so dobre! Sprememba pokrajine ali tempa je lahko ključnega pomena za nadaljnje zanimanje. Izberite drugo pot ali isto pot v obratni smeri, pospešite tempo ali se na polovici poti preizkusite v dodatnem nizu skokov. S takšnimi popestritvami boste poskrbeli za zanimivo vadbo.
- Obvladajte večopravilnost.
Najljubši podkast si prihranite za sprehod. Poskusite poslušati svojo najljubšo glasbo, pripeljite prijatelja, če pa uporabljate tekalno stezo, lahko sprehod opravite tudi med gledanjem svoje najljubše televizijske oddaje. Tako se boste veselili dveh stvari in ne le ene.
Viri:
- https://www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220720102532.htm
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/walking/art-20050972
- https://www.wellandgood.com/how-start-walking-routine/