Svetovna stroka nadaljuje z iskanjem zdravil in rešitev za pandemijo COVID-19. Tokrat vam predstavljamo izjemno zanimivo možnost, ki kaže, česa vse je že zmožna moderna znanost.
Cilj: Ubraniti pljuča pred napadom virusa
Virus COVID-19 napade pljuča obolelega in povzroči, da bolnik težko pride do kisika. To privede do trajnih posledic ali celo smrti.
Virus to stori tako, da prepozna vzorec membran pljučnih celic, ki jih nato uporabi za replikacijo lastnega genetskega materiala. Znanstveniki na ameriških univerzah so se posvetili tej specifični interakciji in raziskali, kako lahko preprečijo napad virusa.
Ustvarili so vabo za virus – polimersko kapljico v kateri so membrane pljučnih celic, ki zvabijo virus proč od živih pljučnih celic. Te “nano spužve” virus nase vežejo učinkoviteje kot prave pljučne celice in ga tako onesposobijo.
Gre za relativno preprosto vabo, ki virus vpije kot spužva, pravi mikrobiolog Anthony Griffiths, soavtor raziskave.
Ko je virus vezan na vabo, se imunski sistem vabe znebi enako kot vseh ostalih mrtvih celic.
Trenutni obetavni rezultati sicer temeljijo na raziskavah laboratorijskih tkivnih celic, a raziskovalci upajo, da se bodo “nano spužve” podobno obnesle tudi v telesu in da bodo zavrle pretiran imunski odziv, ki se zgodi ob napadu virusa in povzroča velike težave z dihali pacientov.
Ne vemo še, če bo metoda učinkovita, je pa gotovo zanimivo spremljati razvoj vseh možnih zdravil in ukrepov, tudi takšnih, ki v naše telo vstavijo miniaturne pasti za virus.