Pojavila se je nova medicinsko-biotehnološka rešitev in zdaj boste res imeli razlog za jok, ko greste k zdravniku!
Šalimo se.
Nova diagnostična platforma, imenovana iTears, obeta revolucionarni molekularni pristop k testiranju za bolezni, ki bo učinkovitejši in manj neprijeten za bolnike kot standardni krvni testi.
Razvijajoča se metodologija deluje s pomočjo nanomembranskega sistema, ki zbira in čisti eksosome, drobne kapljice, ki so prisotne v solzah. Eksosomi so z membrano omejeni mehurčki, ki vsebujejo spojine, kot so beljakovine in molekule mikroRNA, ki jih je mogoče analizirati ter z rezultati uspešno razlikovati med zdravo osebo in bolnikom z določeno boleznijo.
Razvijalci upajo, da bo iTears hitrejše, občutljivejše in manj invazivno diagnostično orodje za odkrivanje zdravstvenih težav, od motenj oči, do nevrodegenerativnih bolezni, raka in drugih sistemskih bolezni.
Razumevanje, kako se v teh solznih eksosomih nahajajo regulacijski elementi za uravnavanje gradnje beljakovin v našem telesu (znani kot mikroRNA), bi nam lahko pomagalo tudi pri spremljanju in obvladovanju napredovanja nekaterih bolezni, kot je diabetična retinopatija.
Čeprav iTears metodologija veliko obeta, pa morajo znanstveniki odpraviti še precej pomanjkljivosti. Za zdaj sta največji omejitvi nizek izkoristek (kar pomeni, da tehnika še ne zajame toliko eksosomov, kot bi si raziskovalci želeli) in čas obdelave (analiza še vedno traja precej časa).
Kljub temu bi moral potencial, da nam ne bo treba vselej dajati krvnih vzorcev, upravičiti nadaljnji razvoj metodologije, ki se ne zanaša zgolj na bolezenske simptome.
Zgodnje odkrivanje bolezni, še preden se simptomi pojavijo, lahko namreč omogoči zgodnje diagnosticiranje, ki pa znatno izboljša izid bolezni ter njeno obvladovanje.
Viri: