Ste vedeli, da lahko natrpan dom slabo vpliva na vaše počutje? In da odstranjevanje navlake pozitivno vpliva na vašo psiho in znižuje nivo stresa? Odkrijte, zakaj je temu tako.
Živimo v potrošniški kulturi in tekom let se vsem, razen najbolj organiziranim, doma nabere vsaj nekaj navlake in predmetov, ki jih ne potrebujemo več. To je popolnoma normalno.
A v natrpanem domu se lahko začnemo slabše počutiti, zato se vsake toliko časa splača opraviti korenito čistko.
Poglejmo, kaj so koristi organiziranega doma, kako začeti s čistko in poskrbeti, da ta ne bo le zgolj neprijetno opravilo.
Koristi čistega in organiziranega prostora
Razmetan ali prenatrpan prostor nam sporoča, da nimamo urejenega življenja, kar nas lahko podzavestno spravlja v slabo voljo in dviguje nivo stresnega hormona kortizola. Čiščenje in organizacija zato pozitivno vplivata tudi na samopodobo, saj se bistveno lažje vidimo kot oseba, ki je učinkovita in ima stvari pod nadzorom.
Prav tako nas čiščenje napolni z energijo, saj med pospravljanjem sprejmemo serijo odločitev, ki dosežejo nekaj pozitivnega, kar nas navdaja z zadovoljstvom.
Na univerzi Princeton so ugotovili, da v urejenem in čistem lažje ostanemo zbrani. Navlaka namreč deluje kot “vizualni hrup” in tekmuje za našo pozornost. Nevede se moramo bolj truditi, da ostanemo zbrani, kar nas utruja in povzroča stres.
Raziskave so pokazale tudi, da v urejenih spalnicah spimo bolje kot v natrpanih sobah in si v njih bolje spočijemo.
Urejen dom pogosto zmanjša napetosti v odnosu ali družini, saj se stvari manjkrat izgubijo in ni potrebe, da bi koga krivili. Hkrati je sama navlaka dodaten povzročitelj stresa, ki ga v družini gotovo ne potrebujete.
S tem, ko uredite dom, poskrbite, da boste imeli več prostora in časa za stvari, ki jih najraje počnete, saj boste ohranili le tisto, kar je res pomembno. Prav tako se boste v takšnem domu gotovo počutili bolje, kar lahko pozitivno vpliva na prav vsak trenutek, ki ga preživite doma.
Konkretna čistka se zagotovo splača, a pomeni tudi precej dela. Kot običajno, je najtežji prvi korak, zato si poglejmo …
Kako začeti?
Začnite z izbiro dneva, ki bo pomenil začetek vaše čistke in si takrat na koledarju rezervirajte dve uri. To bo za prvi dan dovolj.
Izberite sobo, kjer bodo rezultati takoj opazni. Ne lotite se podstrešja ali garaže, ampak uredite dnevno sobo, spalnico, kuhinjo ali celo vaš avto. Tako boste lahko že po dveh urah videli, kako se počutite, ko je prostor urejen.
Poskrbite, da bo čiščenje kar se da prijetno. Naj sodeluje nekdo, ki ne bo slabe volje in bo v opravilu morda celo užival. Pripravite si svojo najljubšo glasbo ali avdio knjigo, poskrbite za kak prigrizek in pijačo ter se dobre volje lotite dela.
Znebite se vseh stvari, ki jih ne potrebujete, in jih donirajte ali vrzite proč.
Kako vedeti, česa se znebiti?
Slavna “pospravljalka” Marie Kondo vedno zastavi vprašanje, ali vas določena stvar osrečuje? Drugo vprašanje je, ali vam predmet pomaga živeti takšno življenje, kot si želite?
Lahko pa ste tudi zelo praktični in se preprosto vprašate kdaj se stvar nazadnje uporabili in ali lahko normalno živite brez nje.
Cilj je, da se znebite čim več stvari, ki jih ne uporabljate in so doma zgolj zato, ker ste jih prejeli kot darilo ali ker “bodo morda nekoč prišle prav”.
Čiščenje vedno poskušajte prekiniti, ko ste še dobre volje. Morda boste v urejanju stanovanja kmalu uživali.
Začnite z enim prostorom in morda bo tudi za vas kmalu veljajo: “Manj stvari, manj skrbi, več veselja.”