Delo od doma s seboj prinaša izzive, ki jih marsikdo ni vajen. Poglejmo, kako se z njimi soočiti.
Vedno več podjetij in pisarn zapira svoja vrata in vedno več delavcev seli svoje delovne postaje domov. Delo od doma je sicer lahko prijetno, a prinaša izzive, ki jih v pisarni nismo vajeni. Spoznajte, kako tudi doma ostanete produktivni in kako poskrbeti, da po koncu delovnika ne boste razboleli.
Oznanite svoje delovne ure
Najpogostejša past dela od doma je, da imamo na razpolago ves dan. Zaradi tega si pogosteje jemljemo daljše odmore in posledično delo potegnemo v večer ter tako nimamo prostega časa. Tega si verjetno ne želite.
Odločite se, od kdaj do kdaj ste »v službi« in to oznanite domačim. Naj vas takrat ne motijo, razen, če je res nujno. Tako z delom ne boste odlašali, saj boste imeli čas le do določene ure.
Naredite si dnevni seznam opravil
Začnite z najzahtevnejšo nalogo, saj imate na začetku dneva največ energije. Občutek, ko jo boste odkljukali, bo fantastičen, saj veste, da so vsa naslednja opravila lažja. Najtežje naloge si nikakor ne puščajte za konec dne, saj boste takrat utrujeni, hkrati pa vam bo ves čas visela nad glavo.
Če imate na seznamu kak zahtevnejši projekt, ga razdelajte v manjše korake. Tako bo bolj obvladljiv, hkrati pa vas bo vsak odkljukan korak pripeljal bližje cilju, kar je dobro za motivacijo.
Doseganje ciljev tekom dne je pomembno, da ostanete zbrani in v pogonu in tukaj vam seznam opravil resnično lahko pomaga.
Poskrbite za delovne intervale in krajše odmore
Uporabite metodo Pomodoro. Kaj to pomeni?
- Odštevalnik časa nastavite na 25 minut.
- Izberite nalogo in zbrano delajte, dokler se čas ne izteče.
- Privoščite si 5 minut odmora in se malce raztegnite ter razmigajte.
- Ko opravite štiri 25-minutne cikle, si privoščite daljši odmor (do 30 minut), ki je idealen za malico ali celo krajši dremež.
Takšna metoda je koristna, ker poskrbi, da boste bolj zbrani, da med odmori ne boste odplavali po družbenih omrežjih, da se ne boste zasedeli in predvsem, da boste delo končali prej kot sicer.
Tovrstna rutina vam bo pomagala tudi pri disciplini, saj od vas zahteva zgolj 25 minut zbranosti naenkrat.
Poskrbite za zdravo delovno okolje
Zdaj, ko delate od doma, je potrebno na hitro pripraviti vaš nov delovni kotiček. Verjetno ne bo idealen, a vsekakor ga skušajte narediti čim bolj telesu in očem prijaznega. Tukaj je nekaj nasvetov:
- Računalniški zaslon naj bo v višini oči, saj to preprečuje sključeno držo in bolečino v vratu. Če imate prenosnik, vam pri tem lahko pomaga stojalo ter ločena tipkovnica in miška. Če nimate stojala, improvizirajte s škatlo, knjigami ali čim drugim.
- Na stolu sedite karseda zravnano. Ergonomski in aktivni stoli so najboljša izbira, če tovrstnih stolov nimate, pa poskrbite za stol, v katerega se čim težje »zleknete«.
- Monitor naj ne bo direktno pred oknom, saj zunanja svetloba povzroči dodatno napenjanje oči.
- Ne delajte v temi, saj razlika v svetlobi med ekranom in okolico slabo vpliva na oči. Prižgite luč v sobi, v skrajnem primeru pa uporabite program Flux, ki težavo vsaj nekoliko omili.
- Ne delajte na kavču ali v postelji. Morda bo v začetku udobno, a kmalu vas bo zaradi tega začel boleti hrbet. Raje poskrbite, da z delom zaključite čim prej in si nato privoščite poležavanje na kavču ali v postelji.
- Prezračite delovni prostor, saj svež zrak pomaga pri zbranosti. Zatohli prostori so neprijetni in pripomorejo k utrujenosti.
- Če imate primerno površino, občasno delajte stoje. Sprememba položaja in kakšna ura stoječega dela pomaga, da se ne zasedite in da vas ne bo bolel hrbet.
Upoštevajte zgornje nasvete in delo od doma bo prijetneje ter opravljeno v doglednem času.