Panični napad je nenaden, intenziven val močnih občutkov tesnobe in strahu. V tem članku bomo osvetlili zgodnje opozorilne znake napada in načine, kako osebi pomagati in kdaj poiskati pomoč.
Kako pomagati osebi med napadom panike
Tehnika ozemljitve, pri kateri z osebo sedemo ali štejemo do 10, lahko pomaga posamezniku pri samozavedanju situacije.
Oseba lahko ob napadu panike doživi velike travme, zato je poznavanje strategij in metod, ki pomagajo ublažiti panični napad, ključnega pomena.
Ostanite mirni
Panični napadi so nepredvidljivi in se zgodijo iz različnih razlogov, največkrat pa nastanejo brez predhodnega opozorila. Za udeležence napada so zelo strašljivi, zato je najpomembneje ostati miren. Simptomi napada običajno dosežejo vrhunec v desetih minutah, zato je potrebno ukrepati hitro in zbrano, vendar mirno.
Navežite pogovor, poln pozitivnih afirmacij
Pogovor lahko pomaga ublažiti simptome paničnega napada. Pozitivna naravnanost in sproščenost pomagata pri zavedanju, da je oseba na varnem in da bosta to situacijo prebrodila skupaj.
Osebo spomnite, da je napad le začasen in da ne bo trajal večno, kar jo bo pomirilo in ji vlilo upanja. Pogovor, ki ga načnete, naj bo prijateljski, sočuten in neobremenjen, da bo osebi odvrnil negativne misli in olajšal tesnobo.
Tehnike ozemljitve
Tovrstne tehnike lahko osebi pomagajo, da se vrne v sedanji trenutek. Tehnike vključujejo:
- sedenje v udobnem položaju, z nogami trdno na tleh, pri čemer se oseba osredotoča na dihanje,
- tehnika 5-4-3-2-1, pri kateri se oseba osredotoči na prepoznavanje petih predmetov v sobi, pri čemer mora vključiti različna čutila,
- enostavni matematični računi, saj tako oseba odvrne misli od trenutne situacije in se osredotoči na računanje,
- preusmerjanje pozornosti, kjer osebo prosimo, da nam pove, kateri dan v tednu je in kje se trenutno nahaja.
Dihalne vaje
Nadzorovano dihanje je ključnega pomena za osebo, ki doživlja panični napad. Pomoč z vrečko je nesmiselna, čeprav to pogosto vidimo v filmih. Osebo raje prosimo, da sledi vašemu dihanju, medtem ko jo vodimo skozi proces umiritve.
Česa se izogibati
Pomoč osebi, ki doživlja napad panike, je lahko tudi za nas zelo stresna, vendar lahko z določenimi dejanji situacijo še poslabšamo. Izogibajte se frazam, kot so »pomirite se«, »ne skrbite«, saj s tem pripeljemo do nasprotnega učinka. Prav tako ne smemo postati razdraženi in nejevoljni, saj oseba rabi našo pomoč, ne pa našega kritiziranja.
Opozorilni znaki in kdaj poiskati pomoč
Napad panike je strašljiv za vse vpletene, še posebej, ko se zgodi nenadno. Pomembno je, da znamo prepoznati opozorilne znake, kot so kratka sapa, občutki groze in strahu, tresenje in omotica, občutek slabosti, izguba nadzora in občutek bližajoče se nevarnosti. Če vas oseba prosi, da pokličete zdravniško pomoč, to storite takoj, saj so lahko simptomi paničnega in srčnega napada zelo podobni.
V Ameriki so panični napadi postali vse bolj pogosti, saj podatki kažejo, da prizadenejo približno 6 milijonov odraslih oziroma 2,6 % prebivalstva.
Prav bi bilo, da bi vsak posameznik razmislil, kako bi lahko z mirno reakcijo in pravimi tehnikami pomagal osebi, ki se je znašla sredi paničnega napada in s tem pripomogel k njenemu bolj kvalitetnemu življenju.