S koncem avgusta se oziramo nazaj na poletje, ki je bilo letos zares vroče. Napovedi kažejo, da se bo vročina naslednje leto le še stopnjevala, prav zato pa se mnogo ljudi sprašuje, ali je ob taki vročini sploh varno biti zunaj.
Take skrbi niso brez razloga. Nevarni, včasih celo smrtonosni vročinski valovi so vedno bolj pogosti in se pojavljajo po vsem svetu. Samo v ZDA je vročina odgovorna za približno 5600 smrtnih primerov letno.
Ob kakšnih temperaturah morate biti torej previdni – še posebej, če imate kronične zdravstvene probleme, kot so astma, bolezni srca ali sladkorna bolezen? Natančne meje žal še ne moremo določiti, vendar pa vemo, da je v ekstremni vročini problematično vsaka kronična bolezen, zato skrbno spremljajte tako vremensko napoved kot svoje počutje.
Katera zdravstvena stanja zahtevajo posebno pozornost, ko vročina zunaj naraste?
Večina od nas pozna nekoga, ki ga lahko visoka vročina ogrozi. Starejši in vsi, ki jemljejo diuretike in druga zdravila, ki vplivajo na sposobnost telesa, da zadrži vodo, so lahko bolj nagnjeni k vročinskim stanjem. To so recimo sončarica, toplotni udar in podobno. Če imate katerega od naslednjih stanj, je izredno pomembno, da ste v dneh, ko je vročina zunaj visoka, previdni.
Srčne bolezni: Toplota lahko poveča vaše možnosti za srčno kap, srčno aritmijo in srčno popuščanje.
Astma: Vsakdo z astmo, zlasti otroci, lahko v vročih dneh težje diha. Nekateri raziskave nakazujejo, da inhalatorji, ki so shranjeni na visoki vročini, morda ne delujejo dobro, saj ne dozirajo celotnega odmerka zdravil.
Pljučna stanja: Vročina lahko izzove poslabšanje stanja pri odraslih, ki kadijo, imajo astmo ali kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB) – tudi pri tistih, ki večino časa preživijo v zaprtih prostorih. Vročina namreč povečuje onesnaženost zraka z ozonom in tveganje za dehidracijo, oboje pa lahko oteži dihanje.
Duševno zdravje: Obstajajo trdni dokazi o pogostejših samomorih, umorih in nasilnih kaznivih dejanjih v izredno vročih dneh. Vročina lahko vpliva tudi na resnost simptomov pri ljudeh z motnjami razpoloženja in shizofrenijo.
Sladkorna bolezen: Ljudje s sladkorno boleznijo tipa 1 ali tipa 2 težje uravnavajo svojo telesno temperaturo in glukozo v krvi, ko se zunaj zelo segreje. Ekstremna vročina lahko poškoduje tudi inzulin, inzulinske črpalke in merilnike glukoze.
Nosečnost: Višje temperature in onesnaženost zraka lahko povečajo tveganje, da se otrok rodi prezgodaj ali z nizko porodno težo.
Ekstremna vročina lahko pri ljudeh s kroničnimi obolenji srca in ledvic ali sladkornim bolnikom zmoti ravnovesje ključnih mineralov v krvi, znanih kot elektroliti. Ko se to zgodi, lahko oseba čuti utrujenost, slabost ali glavobol. V skrajnih primerih se lahko pojavi srčni infarkt, nepravilen srčni ritem (aritmija) ali težave z drugimi organi.
Podatki kažejo, da so hospitalizacije med vročinskimi valovi, ki trajajo dva ali več dni, najpogosteje posledica toplotne kapi, sončnega udara, neravnovesja tekočin in elektrolitov ter akutne odpovedi ledvic. Med starejšimi je povečano tveganje za sprejem v bolnišnico trajalo do pet dni po najbolj vročem dnevu.
Razvijte osebni načrt hlajenja
Naj bo preprost – naučite se izogibati vročini, odkriti in zdraviti bolezni, povezane z visoko vročino.
Z zdravnikom se pogovorite o svoji situaciji in prevzemite nadzor nad zdravjem – tudi, ko je zunaj vroče.
Naredite si načrt za hlajenje že sedaj. Če imate kronična obolenja ali jemljete veliko zdravil, ne čakajte do ponovnega vročinskega vala.
- Že zjutraj si oglejte vremensko napoved in bodite pozorni na dneve, ki so bolj vroči kot običajno.
- Bodite previdni pri zapuščanju hiše ali stanovanja. Če greste ven, poskusite ostati v senci. Bodite pozorni na svoje počutje in če začutite, da se vam pojavljajo simptomi bolezni, poiščite hladno mesto v notranjosti.
- Poskrbite za zadosten vnos tekočine. Pijte vodo in pijače, ki nadomeščajo manjkajoče elektrolite. To so nekatere športne pijače, vendar imajo te pogosto veliko sladkorja, kar je lahko problem za sladkorne bolnike. Pozorno preberite embalažo.
Zaradi podnebnih sprememb bomo v naslednjih letih verjetno doživeli daljše in še bolj vroče vročinske valove.
Če imate obstoječa zdravstvena stanja, ukrepajte zdaj in zaščitite svoje zdravje v prihodnosti. Pogovorite se s svojim zdravnikom o tem, kako vročina lahko vpliva na vas in na vaše zdravje ter skujte načrt hlajenja. Bodite obveščeni in spremljajte svoje počutje ter telo – to je pomembno tako med vročino kot tudi v prihajajočih hladnejših dneh.