Že dolgo je znano, da je zdrava prehrana pomembna za rast in razvoj otrok, a nova študija kaže, da sta sadje in zelenjava ključna tudi za mentalno zdravje v otroštvu.
Se spomnite, kako so vam starši prigovarjali, da morate pred odhodom v šolo pojesti zajtrk? Da je treba pojesti zelenjavo na krožniku? Da odložite čokolado in raje vzamete sveže jabolko?
Populacijske študije po svetu kažejo, da se dušeno zdravje otrok in mladostnikov slabša. Razumevanje razlogov za ta trend je ključnega pomena, saj ima duševno zdravje v otroštvu zelo pomemben vpliv na posameznikovo življenje in njegove dosežke. Težave s psihičnim zdravjem med adolescenco namreč najpogosteje vztrajajo tudi v odraslo obdobje.
Od česa je odvisno otroško duševno počutje?
Mentalno zdravje v otroštvu je kompleksen pojav, odvisen od mnogih dejavnikov. Od bioloških in genetskih faktorjev, do starosti, spola, družinskega in socialnega okolja, ter dejavnikov življenjskega sloga.
Med slednjimi je prehrana seveda bistven dejavnik tako na nivoju posameznika, kot v širšem socialnem okolju, saj pomembno vpliva na splošno zdravje, rast in razvoj vseh otrok.
Glede na to, da se več kot 50 % vseh motenj duševnega zdravja pojavi že pred 14. letom starosti, je ohranjanje duševnega zdravja otrok izrednega pomena.
Kako na mentalno zdravje vpliva prehrana?
Že nekaj časa je znano, da prehrana, ki je visoko predelana in vsebuje veliko nasičenih maščob in rafiniranih ogljikovih hidratov, povezana s slabšim duševnim počutjem med otroci in najstniki. Številne raziskave so pokazale, da lahko mediteranski način prehranjevanja (torej veliko zelenjave, sadja in nenasičenih maščob) skupaj z uživanjem mastnih rib znatno omili simptome depresije.
Mehanizmov v ozadju teh izsledkov še ne razumemo popolnoma, vendar znanstveniki menijo, da so posledica učinkov, ki jih imajo posamezne hranilne sestavine na biološke procese v našem telesu. Le-ti vključujejo oksidativne procese, vnetne odzive in signalne molekule v možganih.
Kaj je ugotovila najnovejša študija?
Študija univerze vzhodne Anglije, v Združenem kraljestvu, je zajela skoraj 9,000 osnovnošolcev ter proučevala povezavo med količino zaužitega sadja in zelenjave s stopnjo mentalnega zdravja. Ugotovitve so pokazale, da so učenci, ki pojedo 5 ali več porcij sadja in zelenjave na dan, dosegli najvišje rezultate na testih duševnega zdravja.
Rezultati so celo pokazali, da je prehrana imela enak ali še pomembnejši učinek na duševno počutje otrok kot vsakodnevno prepiranje ali nasilje v družini. To seveda nakazuje, kako zelo pomembne so strategije javnega zdravja, ki promovirajo zdravo prehranjevanje.
Raziskovalci so tudi ugotovili, da okoli 1 % otrok ne poje zajtrka preden se zjutraj odpravi v šolo in da 1 % ne je niti kosila po končanem pouku. Ni presenetljivo, da so pri slednjih opazili povezavo z nižjim akademskim uspehom ter težavami v rasti in razvoju.
Otroci naj zjutraj jedo kot kralji!
Kaj otroci jedo za zajtrk vpliva tudi na njihovo mentalno zdravje. Otroci, ki so zjutraj pojedli zdrav zajtrk, so imeli najboljše rezultate testa duševnega zdravja. Tisti, ki so popili le topel napitek ali sok, so imeli nekoliko nižje rezultate, tisti, ki pa so zjutraj popili samo energetski napitek, pa so imeli celo nižje rezultate na testu kot tisti, ki zajtrka sploh niso imeli. Ti otroci so še posebej zaskrbljujoči, saj študije že dolgo trdijo, da je zajtrk še posebej pomemben za otrokovo kognitivno delovanje.
Kot otrokom se nam je verjetno dozdevalo, da nam starši tečnarijo z zajtrkom, sadjem in zelenjavo. Takrat smo morda mislili, da delajo iz muhe slona. A znanost že dolgo potrjuje pomen zdrave prehrane, tako za rast in razvoj otrok, kot za njihovo mentalno zdravje. Na koncu koncev se vedno izkaže, da je imela mama prav!
Viri:
- Richard Hayhoe, Boika Rechel, Allan B Clark, Claire Gummerson, S J Louise Smith, Ailsa A Welch. Cross-sectional associations of schoolchildren’s fruit and vegetable consumption, and meal choices, with their mental well-being: a cross-sectional study. BMJ Nutrition, Prevention & Health, 2021; e000205 DOI: 10.1136/bmjnph-2020-000205
- https://www.sciencedaily.com/releases/2021/09/210928075004.htm