Prilagodljivost smatramo kot pozitivno osebnostno lastnost, saj se prilagodljivi ljudje lažje spopadajo s stresom. Prikazali vam bomo načine, kako se efektivno soočati s spremembami, kar vam lahko znatno olajša življenje.
Ko pomislimo na jesen, se spomnimo na barvanje in odpadanje listov, na vremenske spremembe in toplejša oblačila. Jesen je torej sezona sprememb. Ljudje smo si različni. Nekateri komaj čakajo spremembe, drugi se jim upirajo z vsemi štirimi. Večina pa nas je ravno nekje vmes. Toda v življenju so spremembe neizogibne. In tisti, ki se naučijo učinkovito spopadati s spremembami, s prilagoditvijo vedenjskih vzorcev, bodo znižali svojo stopnjo stresa in tveganje za razvoj tesnobe in depresije.
Prilagodljivost je sposobnost obvladovanja sprememb. Kakšno sposobnost prilagajanja ima posameznik, je do neke mere odvisno od njegove genetske predispozicije in osebnostnih lastnosti, vendar naša stopnja osebne prilagodljivosti ni vklesana v skalo.
Kako lahko postanete bolj prilagodljivi?
Ocenite, nad čim imate nadzor. Za kaj lahko v neki situaciji prevzamete odgovornost? To je del, ki ga lahko spremenite. Ne izgubljajte časa s tem, da poskušate spremeniti stvari, ki so izven vašega nadzora.
Opazujte svoje miselne vzorce. Prepogosto smo nagnjeni k temu, da si zapomnimo le osebne poraze in kritike. Spomnite se na obilo situacij, ki ste jih že uspešno rešili in se osredotočite na svoje prednosti in ne slabosti. To vam bo dalo zanos, da ste sposobni tudi v novih situacijah uspešno krmariti skozi življenje.
Osredotočite se na sedanjost. Če poskušate planirati daleč v prihodnost, boste verjetno zapadli v stres, ker bo problem videti prevelik. Vendar tudi Rima niso zgradili čez noč. Z majhnimi, obvladljivimi koraki pa se daleč pride.
Določite svoje prioritete. Spremembe so priložnosti, in se jih ni potrebno bati. Postavite si jasen namen in se do cilja premikajte korak za korakom. Prosite za pomoč, ko jo potrebujete.
Kako spremenite vedenjske vzorce?
Prvi korak pri spreminjanju vedenja vključuje programiranje možganov v neko pogojevalno delovanje. Na primer: »KO pridem domov, BOM ŠEL v fitnes«. To postane novo ‘pravilo’. Kot če bi rekel: »ČE pijem vodo iz plastenke, BOM plastenko potem RECIKLIRAL«. Ta prvi korak se imenuje avtomatizacija.
Drugi korak je doslednost. Bolj kot boste dosledni pri izvajanju ‘novega pravila’, močnejša bo avtomatizacija in spremenjeno vedenje bo postalo vedno bolj samoumevno.
Torej – življenje je polno sprememb. Ko se spremenijo naše okoliščine, se moramo prilagoditi in spremeniti svoje vedenje tako, da dosežemo zastavljene cilje. Če je naš namen določen in če svoje vedenje in delovanje dosledno nadzorujemo, nam nova okoliščina ne bo več delala preglavic.
Viri: