Imate občutek, da se ne morete umiriti in neprestano nekam hitite? Da preprosto nimate dovolj časa za opravljanje vseh nalog v dnevu?
V članku navajamo razloge, ki vas bodo prepričali, kako pomembno je upočasniti ritem svojega življenja.
Prepoznavanje
»Vsak trenutek dneva moram kar se da najbolje izkoristiti!« Vam je to kaj znano? Strinjamo se lahko, da je to moto skoraj vsakega izmed nas v tem hitrem svetu.
Ste ponosni, da lahko opravljate več stvari naenkrat? “Na hitro bom naredil več stvari hkrati, saj mi za vse zmanjkuje časa”. To je novodobni način razmišljanja. Mislite, da se vas hiter način življenja še ni dotaknil? Poskusimo drugače. Ste v minulem tednu kdaj odvrgli kup svežega perila v omare svojih otrok, vmes na hitro pogledali, kako napredujejo njihove domače naloge, tekli nazaj v kuhinjo, saj je tam že vrela juha, ob vsem tem pa se po telefonu pogovarjali z vašo prijateljico? Ali pa ste odpisovali na službeno e-pošto, se pogovarjali s sodelavko ter razmišljali, kako boste do konca izpeljali še tretji projekt, ki nima zveze ne z elektronsko pošto in ne s pogovorom s sodelavko.
Ste se v opisanem prepoznali? Poglejmo, kaj lahko takšen življenjski stil pomeni za naše zdravje.
Če so naša opravila rutinska in ne zahtevajo večjega možganskega napora, potem lahko multitasking brez problema funkcionira. Težava se pojavi, če želimo naenkrat opravljati kompleksnejše naloge, saj je posledično naše delo neučinkovito.
Posledice multitaskinga so lahko precej destruktivne. Kolikokrat se vam je že zgodilo, da ste zaradi opravljanja več stvari naenkrat prehitro vozili? Ali pa zamujali na družinsko kosilo?
Fizični učinki multitaskanja
Če dneve preživite v naglici, to pomeni, da manj časa namenite samemu sebi. K skrbi za samega sebe sodi sprotna hidratacija telesa, pripravljanje zdravih obrokov, telesna aktivnost in spanje. Če je vaš dan sestavljen iz ene same hektike, se vas bo slej kot prej začela lotevati omotica, utrujenost, težave s spanjem, izguba teka in posledično poslabšan imunski sistem.
Multitasking in čustva
Multitasking lahko začne povzročati tesnobo, depresijo ali razdražljivost. Še posebej takrat, ko začnete premlevati, koliko stvari vas še čaka v današnjem dnevu. To lahko v vas spodbudi stres in skrbi, saj vaša koncentracija postopoma pada, temu pa sledijo tudi neučinkovito dokončane naloge, ki ste jih morali opraviti.
Kako lahko gora opravil vpliva na vaše odnose z najbližnjimi?
Rosemary K.M. Sword, terapevtka in psihologinja, opazarja: »Obremenjenost z opravljanjem več stvari naenkrat lahko postopoma zasenči tisto, kar je zares pomembno v našem življenju.« To so odnosi. Vsakemu izmed vas se je že kdaj zgodilo, da svojemu partnerju niste posvetili dovolj pozornosti, ker ste morali narediti na hitro še kaj drugega, ali pa svojega otroka ob prihodu domov niste uspeli niti pogledati v oči, ker ste ste se utapljali v delu.
Potrebno se je upočasniti! »Ustavi se in začuti trentuek,« je lahko vaš novi moto. Poskusite ostati prisotni v trenutku in se osredotočiti le na eno stvar, še posebej takrat, ko ste s svojimi najdražjimi. Čuječnost in uživanje v vsakem trenutku posebej postajata novi vrlini sodobne družbe, zato si ne pozabite vzeti še nekaj dragocenega časa zase in za svoje najbližje.
Povzeto po: Hurry Sickness: Symptoms and How to Cope (healthline.com)