Ste tudi vi opazili, da ljudje, ki živijo bolj stresno življenje, večkrat posegajo po raznih čokoladicah, keksih in drugih prigrizkih? Njihove prehranjevalne navade so običajno drugačne zaradi pomanjkanja časa, kljub temu pa naj bi bil eden od možnih vzrokov, da se odločijo za tako hrano, hormon grelin. Gre za t. i. »hormon lakote«, ki ga največ nastaja v želodčni sluznici.
Kaj je grelin?
Grelin je hormon, katerega glavna naloga je uravnavanje apetita v našem telesu. Olajša tudi delovanje hipofize, nadzoruje inzulin in ščiti zdravje srca in ožilja. Čeprav grelin v človeškem telesu opravlja različne naloge, se njegove glavne funkcije vrtijo okoli prebavil, natančneje želodca in tankega črevesja.
Grelin nadzoruje občutke lakote in sitosti v našem telesu, hkrati pa spodbuja shranjevanje maščob.
Kakšni so še njegovi učinki?
Visoka raven grelina je odgovorna za občutek lakote, njegov nizki nivo pa poskrbi za sitost.
Grelin je povezan tudi z uravnavanjem inzulina.
Visok nivo grelina naj bi bil povezan tudi z zmanjšanjem depresije in občutka strahu. Grelin je namreč udeležen v interakcijah z živčnimi celicami v področju možganov, ki sodeluje pri posredovanju občutka zadovoljstva in nagrajevanja. To naj bi bil eden izmed razlogov, zakaj takrat, ko smo pod stresom, raje posegamo po kalorični hrani.
Naše telo zaužite kalorije skladišči za nujne primere in jih ne porabi kot takojšen vir energije, kar lahko hitro vodi v razvoj debelosti in druge zdravstvene težave. Poseganje po priboljških zato ni primerna rešitev. Če ste eden izmed tistih, ki želite naravno znižati raven grelina v telesu, lahko poskusite z:
- zmanjševanjem vnosa fruktoze,
- uživanjem obrokov z visoko vsebnostjo beljakovin,
- intenzivno aerobno vadbo,
- zmanjšanjem vsakodnevnega stresa, ki prav tako viša raven grelina.
Grelin je torej hormon, ki ima številne naloge v človeškem telesu. Sem spadajo uravnavanje apetita, nadzor inzulina in izboljšanje zdravja srca in ožilja. Zato je prav za vsakogar izmed nas priporočljivo, da se poznate grelin, kaj nanj vpliva in kako ga lahko nadzorujete.
Povzeto po: What is ghrelin? All you need to know about this hormone (medicalnewstoday.com)
Breakthroughs could lead to ‘powerful treatment for depression’ (medicalnewstoday.com)