Nova raziskava z Univerze Edith Cowan (ECU) potrjuje, da hrana, bogata s flavonoidi, varuje pred rakom in srčnimi boleznimi, kar še posebej velja za kadilce in ljudi, ki popijejo veliko alkohola.
Trte se šibijo pod težo črnega grozdja, jablane pa vabijo z zorečimi sadeži. Prav to sadje je še posebej bogato s flavonoidi, zato preverite, zakaj ni odlično le za brbončice, ampak tudi za vaše zdravje.
Kajenje in pitje alkohola
Raziskovalci z Univerze Edith Cowan so analizirali podatke o prehrani 53.048 Dancev v obdobju 23 let. Ugotovili so, da imajo ljudje, ki redno uživajo zmerne do visoke količine hrane, ki je bogata s flavonoidi, manjšo verjetnost, da bodo umrli za rakom ali boleznimi srca.
Glavna raziskovalka, dr. Nicola Bondonno, je izpostavila, da medtem ko so rezultati v splošnem pokazali nižjo umrljivost pri ljudeh, ki uživajo hrano, bogato s flavonoidi, pa so ti zaščitni učinki najbolj izraziti pri ljudeh, ki imajo visoko tveganje za kronične bolezni. To so predvsem kadilci in tisti, ki popijejo več kot dve alkoholni pijači dnevno.
»Gre za pomembno odkritje, ki bi lahko bilo močno orožje v boju z rakom in boleznimi srca, predvsem pri ljudeh, pri katerih je tveganje za razvoj teh bolezni že visoko,« pravi Bondonnova, a hkrati svari, da uživanje flavonoidov ne izniči povišanega tveganja, ki ga prineseta kajenje in pogosto uživanje alkohola. »Za zdravje je še vedno najbolj priporočljivo prenehanje kajenja in omejeno uživanje alkohola,« svetuje.
Ker se raziskovalci zavedajo, da je to pogosto težak izziv, Bondonnova vidi živila, bogata s flavonoidi, kot inovativno pomoč pri zmanjševanju tveganja za zdravstvene zaplete.
Koliko flavonoidov je dovolj in kje jih najdemo?
Najboljši učinki so se pokazali pri udeležencih, ki so v raziskavi zaužili 500 mg flavonoidov dnevno. Ti so imeli najnižje tveganje za smrt kot posledica raka ali srčnih bolezni. Pomembno je, da uživamo različne flavonoide, ki jih najdemo v raznoliki rastlinski hrani in pijači. S skodelico zelenega ali črnega čaja, enim jabolkom, eno pomarančo, 100 g borovnic in 100 g brokolija zaužijemo zadostno količino različnih flavonoidnih spojin.
Čeprav Bondonnova priznava, da točen mehanizem, s katerim flavonoidi varujejo, še ni popolnoma znan, pa gre verjetno za zapleten proces: »Tako alkohol kot kajenje povzročata vnetja v telesu in poškodujeta krvne žile, kar lahko poveča tveganje za vrsto bolezni. Flavonoidi pa so znani po svojem protivnetnem delovanju in podpori žilam, kar je najverjetneje razlog, da nižajo tveganje za razvoj raka in srčnih bolezni,« razmišlja.
Če ste kadilec ali pogosto pijete alkohol, vas lahko dnevna porcija flavonoidov obvaruje pred resnimi zdravstvenimi težavami. Če niste, pa boste svoje telo oskrbeli z znatno dozo antioksidantov. V vsakem primeru pa so s flavonoidi bogata živila okusna in vsestranska, zato ne boste imeli težav z vključevanjem v vsakodnevni jedilnik. Največ jih najdete v pravem čaju, čokoladi ter razni zelenjavi in sadju.
Zamenjajte torej jutranjo kavo s čajem, namesto keksov pa si privoščite temno čokolado ali skodelico sadja, in vaše telo vam bo hvaležno!