Slava in denar? Za srečno in zdravo življenje so pomembni dobri odnosi!
V nedavni raziskavi, kjer so mladostnike vprašali kaj je njihov primarni življenjski cilj, je 80 odstotkov vprašanih odgovorilo, da je to denar. Več kot polovica teh je na drugo mesto življenskih ciljev postavilo slavo. Ob današnjem življenjskem slogu, kjer se le malokrat ustavimo in umirimo, dobimo občutek, da so to res stvari h katerim moramo strmeti. Pa nam to res prinese srečno in zdravo življenje?
Pred več kot 75 leti so raziskovalci s Harvarda pričeli s študijo, v kateri so želeli ugotoviti kaj je ključ do srečnega in dolgega življenja. V njo so vključili več kot 300 moških iz različnih socialnih slojev – od študentov s Harvarda, do najstnikov iz najrevnejših bostonskih ulic.
Tekom let so raziskovalci spremljali različne parametre življenja preiskovancev. Preko vprašalnikov so spremljali njihova življenja, padce in vzpone v karieri in zakonu, spremljali so zdravstveno stanje; preko krvnih markerjev, slikanja možganov in splošnega spremljanja zdravstvenega kartona.
Rezultati so prinesli presenetljive ugotovitve.
Skrb za naše zdravje je pomembna in prav je, da skrbimo za zdravje z zdravim življenjskim slogom. Vendar ugotovitve raziskave kažejo, da imajo kvalitetni odnosi z bližnjimi, prijateljstva in dobra razmerja prav tako velik vpliv na naše zdravnje in hitrost staranja.
Bližnji odnosi ohranjajo srečo tekom življenja bolj kot premoženje in slava, kaže raziskava. Medosebne vezi namreč ščitijo ljudi pred nezadovoljstvom, pomagajo pri ohranjanju dobrega duševnega in telesnega stanja in so boljši napovedovalci dolgega in srečnega življenja kot družbeni razred, inteligenčni kvocient ali celo ugodna genetska predispozicija.
Mera zadovoljstva in sreče v življenju je bila za možke iz vseh slojev močnejši napovedovalec staranja kot pa nivo holesterola v krvi. Moški, ki so bili bolj zadovoljnji v njihovih 50-ih letih so bili tudi bolj zdravi pri 80-ih.
Ugotovili so tudi, da ima zadovoljstvo v zakonu zaščitno vlogo na duševno zdravje ljudi. Preiskovanci, ki so bili srečni v zakonu so pri 80-ih poročali, da se njihovo počutje ni poslabšalo tudi v času bolečine in povečanega stresa, medtem ko so ljudje iz nesrečnih zakonov poročali o večji in potencirani bolečini ter stresu.
Sreča in zadovoljstvo pa vpliva tudi na spomin, saj so ženske, ki so se ob svojem partnerju počutile varne, bile v splošnem manj depresivne poleg tega pa ohranile boljši spomin in kognitivne funkcije.
Zdravi odnosi pa seveda niso popolni ves čas. Konflikti so del življenja in sporazumevanja in s tem spoznavamo partnerja in se o njem naučimo še več. Vse dokler vemo, da je naša vez s partnerjem kljub občasnim nestrinjanjem močna in občutek varnosti ne izveni, konflikti niso škodljivi in dokazano niso vplivali na kvaliteto spomina.
Kot bi rekel znani slovenski kantavtor: «Za prijatelje si je treba čas vzet!« Ohranjanje dobrih odnosov lahko vodi vzadovoljno in zdravo življenje, zato si le najdite čas za ohranjanje te pomembnih vezi!