Spanje. Vsi ga imamo radi. Še pomembneje – vsi ga potrebujemo in zdi se, da ga nikoli nimamo dovolj. Vemo, da manj spanja vpliva na naše sposobnosti dojemanja okolice. Kaj pa na zmožnost ohranjanja pozitive naravnanosti?
Spanje je pomembno za vaše zdravje in počutje. Če samo za eno noč preskočite kvaliteten spanec, lahko opazite impulzivnost, luknje v spominu, težave z vidom in čustveno nestabilnost.
Lahke odločitve postanejo težke
Raziskave kažejo, da se posledice kratkega spanca kažejo v poslabšanju koncentracije in spomina, kar privede do frustracij, slabe delovne učinkovitosti in zmanjšane pozitivne naravnanosti do okolice.
Čustvena nestabilnost
Ljudje s primanjkljajem spanca so manj pozitivni in niso sposobni uživati v čustveno zahtevnih trenutkih. Ni čudno torej, da lahko nespečnost še poglobi predhodno čustveno stisko.
Težave se pojavijo pri nadzorovanju svojih čustev, saj smo zaradi utrujenosti pogosto jezni, žalostni ali tesnobni. Lahko pa gre tudi v obratno smer. Psihologi opozarjajo, da se zaradi neprespanosti lahko na določene okoliščine odzovemo pretirano srečno in evforično.
Stres vodi v nespečnost
Vznemirjenje telesa in uma ob stresnih dogodkih lahko zmoti tudi naš spanec. Zdravniki opozarjajo, da se ob kroničnem pomanjkanju spanja naši možgani ne morejo regenerirati, zato lahko dolgotrajna nespečnost vodi v kopičenje toksinov v le-teh. Zmanjša se bistrost uma in koncentracija, s tem pa se poveča razdražljivost in občutki nemoči.
Zavedamo se, da je zaradi vseh obveznosti kakšno noč potrebno skrajšati spanec. Vendar pa moramo storiti vse, da ne pademo v začaran krog nespečnosti in posledične čustvene nestabilnosti. Počitek je tisti, ki ohranja naše zdravje, bister um in optimističen pogled na svet.
Pa lahko noč!