Ste se kdaj vprašali, kaj s hrano vsak dan vnašate v svoje telo? Številnim živilom se v prehranski industriji dodajajo aditivi. To so snovi, ki jih iz tehnoloških razlogov živilom dodajajo v proizvodnji, v predelavi, ob prevozu ali hrambi. To so na primer sladila, barvila, konzervansi, antioksidanti in ojačevalci okusa. Ti izboljšajo lastnosti hrane, kot so tekstura, okus in rok trajanja, hkrati pa vplivajo tudi na naše počutje.
Pogosto so dodani aditivi nujni, saj na primer ščitijo pred mikrobiološkimi kontaminacijami ali pred oksidacijskimi procesi živil.
Vrsta aditivov pa so tudi emulgatorji. Ti omogočajo, da se v živilih ohranijo t.i. homogene zmesi, katere se po navadi ne mešajo. V zadnjem obdobju se vse bolj pogosto sprašujemo, kako emulgatorji vplivajo na naše počutje.
Raziskave iz univerze v Atlanti v zvezni državi Georgia so povezale dva pogosta emulgatorja, karboksimetil celuloza (CMC) in poliskorbat-80 (P80), vplivata na psihološke in vedenjske vzorce. Opazili so, da so že relativno nizke koncentracije CMC in P80 inducirale nizko stopnjo vnetja in razvoj debelosti. Še več, raziskovalci so odkrili obojestransko povezavo med prebavili in možgani – zdravje naših prebavil in bakterij v njih vpliva na našo psihično zdravje. Raziskava opravljena leta 2011 je na primer pokazala, da prisotnost baterije Lactobacillus phannosus zmanjšuje anksiozno vedenje.
Zadnja leta mnogi opažajo porast anksioznih motenj v državah sodobnega sveta, hkrati pa je v porastu tudi vnetje črevesja, zato se raziskovalci upravičeno sprašujejo, kakšna je povezava med njimi in če se ta skriva prav v prehranskih aditivih, predvsem emulgatorjih.
»Znano je, da vnetje sproži lokalne imunske celice, da začnejo proizvajati lokalne molekule, ki lahko vplivajo na tkiva na drugih mestih, vključno z možgani. Črevesje vsebuje končiče živca, ki tvori direktno informacijsko povezavo do možganov«, pravi dr. Geeret Devries, nevroznanstvenik in vodja raziskave v Georgii.
Črevesje je največje čutilo našega telesa in je v močni povezavi z delovanjem možganov, zato bi morali zdravju svojega črevesja in prebavnega sistema vsekakor posvetiti veliko pozornosti. Sami lahko največ storite s tem, da se držite splošnih načel zdravega prehranjevanja. V prvi vrsti se je potrebno izogibati škodljivim snovem, uživati čim več sveže, naravne in nepredelane hrane. Pridelajte ali nakupite čim več osnovnih živil, jedi pa si sami pripravljajte doma. Kupljene predhodno pripravljene jedi, suhe mesnine in sladkarije kupujte poredko. S takšnimi enostavnimi ukrepi boste zmanjšali možnost pretiranega vnosa aditivov.
Farmacevtka Suzy Cohen poleg tega svetuje tudi vnos tako imenovanih dobrih bakterij, ki jih vsebujejo probiotični izdelki. Ste vedeli, da je v vsakem izmed nas več takih bakterij kot ljudi na celem svetu? Le-te vplivajo na zdravo prebavo, dobro počutje in mentalno zdravje, krepijo imunski sistem, lahko pa tudi blažijo alergije.