Znanstveniki so nedavno odkrili bakterijski encim, ki se je v kupih komposta lotil razkrojevanja plastike PET (polietilen tereftalat).
Zakaj je to vznemirljiva novica?
Kot veste, proizvedemo veliko preveč plastike. Letno približno 359 milijonov ton, od tega se kar 150 do 200 milijonov ton znajde na smetiščih ali nekje v okolju.
Med vsemi temi odpadki je plastika PET najpogostejša poliesterska plastika – proizvedemo je skoraj 70 milijonov ton letno. Obstoječa reciklažna tehnologija je sicer zmožna reciklirati plastenke PET, a je končni material primeren zgolj za oblačila in preproge iz umetnih materialov, ki so prav tako vse večja težava.
Novoodkrit bakterijski encim pa plastenke PET razgradi tako, da je dobljen material primeren za ponovno izdelavo plastenk. To pomeni, da bo izdelava 100-odstotno obnovljivih plastenk PET morda zelo kmalu uresničljiv cilj!
Iskanje pomoči mikroorganizmov
Do odkritja je prišlo na Univerzi Toulouse, kjer so raziskovali kar 100.000 mikroorganizmov, da bi našli morebitne nove možnosti reciklaže plastike. Bakterije se namreč izredno hitro prilagajajo okolju, a plastika tudi zanje predstavlja težavo. Poliuretan, ki ga najdemo v športnih copatih, plenicah in kuhinjskih gobicah, celo pokonča večino vrst bakterij. Na srečo so raziskovalci odkrili bakterijski encim, ki je začel odpadno plastiko PET s pridom izkoriščati.
Med preizkusom je nov bakterijski encim v 10 urah razgradil kar 90 % PET-a v toni plastenk.
Zmanjševanje uporabe plastike v našem vsakdanu je še vedno ključnega pomena. A pričakovati, da bomo plastenke PET kmalu nehali uporabljati, ni realno, in prav zato je odkritje tega encima spodbudna novica.
Z raziskovalno ekipo sta se povezali podjetji Pepsi in L’Oreal, ki si želita, da bi z novo tehnologijo lahko v celoti reciklirali plastenke že čez 5 let.
Novo odkritje tako kaže velik potencial. Kaj se bo iz njega izcimilo, pa bomo lahko spremljali v prihodnjih nekaj letih, saj bo do širše industrijske uporabe preteklo še nekaj časa.