Ste tudi vi eden izmed tistih, ki redno uživajo vitamine kot prehransko dopolnilo, da bi zadovoljili vsem potrebam svojega telesa? V tem članku razkrivamo nekaj mitov in resnic o prehranskih dopolnilih.
Prehranski dodatki in superživila so zlato jajce
Industrija prehranskih dopolnil je ogromna. Leta 2016 je svetovni sektor prehranskih dopolnil zaslužil približno 132,8 milijarde ameriških dolarjev, do leta 2022 pa bo številka presegla kar 220 milijard dolarjev.
Nič nenavadnega torej ni, da se je v zadnjih letih na policah trgovin znašlo veliko število prehranskih dodatkov in tako imenovanih superživil.
Prehanski dodatki so zasovani tako, da telesu predstavljajo dodaten vir potrebnih hranil, superživila pa so še posebej bogata s hranili (vitamini, minerali, antioksidanti, esencialnimi maščobnimi kislinami) ali pa se jim pripisujejo posebni blagodejni učinki na zdravje.
Kdaj so dodatki k prehrani, vitamini in minerali dejansko potrebni?
Nekatera prehranska dopolnila so koristna in nam lahko olajšajo prenekatero težavo.
Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) na primer ženskam v rodni dobi svetujejo, naj jemljejo dodatke folne kisline.
Podobno velja, da je za ljudi iz krajev s hladnejšim podnebjem vitamin D pomemben dodatek, še posebej v zimskih oziroma temnejših mesecih.
Miti o prehranskih dopolnilih
Razumljivo je, da ljudje želimo biti kar se da zdravi. Če vsakodnevno uživanje prehranskih dopolnil poveča naše možnosti za zdravo, dolgo življenje, ni presenetljivo, da so tako priljubljeni.
Proizvajalci zatrjujejo, da prehranska dopolnila krepijo imunski sistem, blažijo stres, izboljšujejo slabo prebavo, lajšajo vnetja, obnavljajo obrabljene kosti, pomagajo pri hujšanju in številne druge prednosti.
Poglejmo nekaj najpogostejših mitov in resnico, ki se skriva za njimi!
- Bolje več kot premalo
Prevelika količina vitaminov v obliki prehranskih dopolnil je lahko za naše telo celo nevarna. Veliki odmerki kalcija lahko povzročijo hiperkalcemijo, ki lahko oslabi kosti in poškoduje ledvice. Presežek vitaminov A, D, E in K pa je povezan s težavami z jetri in oslabljenimi kostmi.
- Draga prehranska dopolnila so kakovostna
Kakovost vitaminov ni nujno pogojena z visoko ceno. Pri izbiri vitaminskega dodatka morate preveriti vsebnost hranil ter uživanje prilagoditi svojim prehranjevalnim navadam.
- Prehranske dodatke lahko jemljemo skupaj z drugimi zdravili
Prehranska dopolnila dobite brez recepta, zato jih mnogi ne jemljejo tako resno kot druga zdravila. A učinkovine v prehranskem dopolnilu vplivajo na presnovo v jetrih in lahko zavirajo ali povečujejo delovanje encimov, zato lahko zdravila v kombinaciji z njimi delujejo močneje ali pa šibkeje. Prehranskih dopolnil ni dobro mešati z drugimi zdravili, razen če tako predpiše zdravnik.
- Vitaminska dopolnila krepijo zdravje srca
Raziskava, ki jo je izvedlo ameriško združenje za srce, ni potrdila, da bi vitaminske tablete lahko izboljšale zdravje srca. Preden posežete po vitaminskih tabletah z željo ohraniti srce zdravo, se raje potrudite uživati veliko sadja, zelenjave in polnozrnatih izdelkov.
- Vitamin C ščiti pred prehladom
Linus Pauling je v sedemdesetih letih razširil idejo, da vitamin C ščiti pred prehladom, danes pa študije opozarjajo, da temu ni tako. Res pa je, da uživanje vitamina C lahko v minimalni meri skrajša potek bolezni. Zato svetujemo, da preventivno uživate vitamin C, vendar v zmernih količinah in predvsem v sezonski obliki sadja in zelenjave.
- Uživanje vitaminov ščiti pred rakom
Raziskovalci vedo, da nestabilne molekule, ki jih imenujemo prosti radikali, uničujejo DNA in tako višajo tveganje za nastanek rakavih obolenj. Antioksidanti pa pomagaju našemu telesu, da se pred prostimi radikali ubrani. Toda raziskave so pokazale, da dodatno uživanje antioksidantov v obliki tablet nima pomembnega vpliva na pojav bolezni.
Kaj je torej dobro zame in kaj ni?
Prehranski dodatki lahko pomagajo, kadar so dejansko potrebni, toda nekateri ljudje jih jemljejo preventivno četudi so zdravi. S tem telo le obremenijo, saj lahko naše telo tudi hranila, ki jih potrebuje, sprejme le v omejeni količini. Presežki se skladiščijo ali izločijo.
Zato vam svetujemo, da čim več vitaminov in mineralov zaužijete s svežo in raznoliko hrano, po prehranskih dodatkih pa posezite le, ko vam to svetuje zdravnik.
Viri: https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-vitamins-and-supplements
https://www.fortunebusinessinsights.com/industry-reports/europe-dietary-supplements-market-101918