Vlaknine so ključna sestavina v prehrani, saj pomagajo pri prebavi, preprečujejo zaprtje in zmanjšujejo tveganje za srčno-žilne bolezni. Prav tako vlaknine pripomorejo k zmanjšanemu tveganje za kap, sladkorno bolezen tipa 2 in raka črevesja. Uživanje hrane z več vlakninami nam da daljši občutek sitosti in so zato v pomoč pri ohranjanju teže oziroma prispevajo k njeni izgubi.
Kljub temu, da so vlaknine zelo pomembne, o njih krožijo številni miti. Med njimi so:
1. Najboljši vir vlaknin so kosmiči in stročnice
Kosmiči in stročnice imajo sicer visoko vsebnost vlaknin, a so kosmičem pogosto dodani sladkorji, ki zmanjšujejo njihovo prehransko vrednost.
Bolj zdrava alternativa živil bogatih z vlakninami so oves, ječmen, oreščki in kompleksni ogljikovi hidrati kot je sladek krompir.
2. Otrokom je težko zagotoviti dovolj vlaknin
Vlaknine se običajno skrivajo v tako imenovani »zdravi hrani«, zato imajo starši težave z zagotavljanjem dovolj velikega vnosa otrokom. Pri tem pogosto pozabijo, da lahko otrokom pripravijo okusne zdrave prigrizke kot so palčke iz korenja ali polnozrnat kruh.
3. Obstaja samo ena vrsta vlaknin
Izraza kot so topne in netopne vlaknine sta vam morda znana, a kaj pomenita?
Topne vlaknine so prisotne v ovsu, fižolu in leči. Netopne pa v pšenici in nekaterih vrstah zelenjave. Topne vlaknine so tiste, ki zmanjšujejo tveganje za srčne bolezni, medtem ko netopne omogočajo, da hrana hitreje potuje po prebavnem traktu. Obe vrsti vlaknin sta pomembni za prebavo in ni pomembno katere vrste vlaknin zaužijemo več, saj je vnos po navadi precej uravnotežen.
4. Vsa zelenjava in sadje so viri vlaknin
To drži, a v nekaterih jih je več, v drugih manj. Največ naj bi bilo vlaknin v brokoliju, grahu in kiviju. Veliko vlaknin je prisotnih v lupini, zato je ob uživanju številnih živil priporočljivo, da ne odstranimo lupine, saj le-ta povečuje vrednost vlaknin.
5. Ne jemo dovolj vlaknin
Ali veste, da boste že z zamenjavo indijskih oreščkov z mandlji, povečali 1 g dnevnega vnosa vlaknin. V kolikor pa boste izbrali grozdje, namesto jagod, se bo vnos vlaknin podvojil. Prav tako je bolje namesto rozin jesti datlje in namesto jabolka korenje.