Za premagovanje izzivov, s katerimi se dandanes soočamo zaradi hitrega ritma naših življenj, potrebujemo zdrave misli in mentalno moč.
S pomočjo spodnjih nasvetov boste hitreje premagovali ovire po poti do zastavljenih ciljev!
- Nadzirajte negativne misli.
Vsake misli, ki na kakršenkoli način ovirajo naše delovanje, so nepotrebne. Negativne misli, kot so »nikoli mi ne bo uspelo«, poskusimo preoblikovati v kaj bolj spodbudnega. V jutranjo rutino vključimo iskanje pozitivnih dogodkov iz našega življenja, odpravljanje pesimističnih misli in ustvarjanje majhnih trenutkov, zaradi katerih bomo dobro začeli dan.
Vsako jutro recimo začnemo tako, da si zapišemo pet stvari ali oseb, za katere smo hvaležni. Zvečer razmislimo o dnevu, ki je za nami, in v spanec potonimo s spominom na najlepši trenutek dneva.
- Postavite si cilje.
S tem, da ciljamo visoko, ni nič narobe, je pa pomembno, da so cilji realni. Postavljanje nerealnih ciljev do samega sebe namreč vodi do razočaranja, to pa v dvom o svojih sposobnostih.
Če želite shujšati, boste s strogo dieto dosegli le nasprotno. Začnite postopoma, recimo: ne kupujte sladkarij in sladkih pekovskih izdelkov, a si vseeno enkrat tedensko privoščite najljubšo sladko razvado. Bodite vsaj tri dni tedensko telesno aktivni, a začnite s hitro hojo ali vožnjo s kolesom v službo. Ostanite motivirani, začnite korak za korakom in uspelo vam bo!
- Stremite k uspehu.
Noben dan ni enak prejšnjemu, zato poskušajmo spreminjati rutino po poti do našega uspeha. Začnimo z malenkostmi – odstranimo nezdravo hrano iz shrambe, športno obutev nastavimo na vidno mesto v sobi, pred spanjem preberimo knjigo, ki nas razveseli, namesto da gledamo v telefon. Notranja motivacija je ključ do uspeha!
- Vsak dan si postavite nove izzive.
Mentalna moč ne pride sama od sebe. S postavljanjem vedno novih in vedno večjih izzivov lahko pridobimo samozavest, s samozavestjo pa je pot do cilja veliko lažja. Z vsakim dnem lahko postanemo boljši.
- Ne pustite, da nas stres oslabi.
Zaradi občutka nelagodja in vsakodnevnega stresa ljudje pogosto posegamo po nezdravih razvadah. Sem sodijo vse kratkoročne rešitve problema, recimo prekomerno gledanje televizije, pitje alkohola in še in še. Prav te slabe razvade pa največkrat ustvarjajo dolgoročne težave. Pomembno je, da ne pustimo, da nam vsakdanji stres pride do živega, ampak da se soočimo z neprijetnostmi. Tako rastemo in postajamo notranje stabilni!
Prepoznajte stresne situacije s svojem življenju. Kolikor je mogoče, se jih izogibajte, za preostale pa oblikujte strategije, ki vam bodo pomagale pri soočanju s stresom. Meditacija, joga, branje, masaža, šport? Odločite se za dejavnost, ki vas najbolj sprošča.
- Uravnovesite čustva in racionalnost.
Vsak posameznik je drugačen. Nekateri odločitve sprejemajo na podlagi čustvene presoje, drugi prisegajo na premišljene odločitve in dajejo pomen le razumski plati.
Najboljše za naše notranje ravnovesje je zdrava mera obojega – da ne živimo preveč v oblakih in ne preveč prizemljeno.
V svoje življenje vnesimo malo igrivosti, ampak pazimo, da nas ne ponese v nerealen svet. K boljšemu odločanju (četudi pri tistih majhnih stvareh) pomaga tudi to, da si napišemo seznam prednosti in slabosti.
- Osredotočite se na prihodnost.
Napišimo jasno željo o tem, kakšno je naše poslanstvo na tem svetu in kaj želimo doseči v življenju. Ko naletimo na oviro, se bomo lažje spomnili na to, kako narediti naslednji korak in zakaj je pomembno nadaljevati.
- Brez izgovorov!
Se vam je že kdaj zgodilo, da niste dosegli zastavljenega cilja in ste kar obupali? Namesto da se krivimo in po nepotrebnem izgubljamo energijo, raje preučimo razloge, zakaj zadanih ciljev nismo izpolnili. Pomembno je, da prevzamemo odgovornost za svoja dejanja, da se s situacijo soočimo in si priznamo dosedanje napake. Le tako bomo lahko napredovali. Vsi smo krvavi pod kožo!
- Gibajte se.
Ko se počutimo nemotivirane in začnemo pogledovati proti kavču, najdimo notranjo motivacijo in se razgibajmo za 10 minut.
Telo se bo prebudilo, s tem pa tudi naš um in spet bomo pripravljeni na delo.
- Moč začetka.
Zavedati se moramo, da je največkrat najtežje samo začeti. Takoj, ko storimo prvi korak, pa nam postane jasno, da naš cilj ni niti približno tako nedosegljiv, kot se je zdel na začetku. V vsakem izmed nas se skriva ogromno potenciala – izkoristimo ga.
Moč misli in mentalne stabilnosti je izjemnega pomena. Misli vplivajo na delovanje celotnega telesa, posledično pa tudi življenja. Potrudite se, da razvijete močan duh in odkrili boste umetnost dobrega počutja.
Zajemajte življenje z veliko žlico, kajti nič ni nemogoče!