Pisanje dnevnika običajno povezujemo z najstniškimi leti in ne z blagodejnimi učinki na zdravje in počutje. A vendar so raziskave pokazale, da ima zapisovanje misli precej pozitivnih učinkov.
Preberite, kako vam lahko prelivanje misli na papir, pomaga.
Lajšanje stresa
To, da je stres škodljiv, že veste. Verjetno pa ne veste, da ekspresivno pisanje (kot je pisanje dnevnika) blaži vpliv stresa na vaše zdravje. Raziskava je pokazala, da vsakodnevno, 15-minutno zapisovanje, po nekaj mesecih lahko zniža krvni pritisk in celo izboljša delovanje ledvic. Pisanje dnevnika vam pomaga pri soočanju s stresnimi situacijami in travmatičnimi dogodki, saj jim lažje pripišete pomen. Hkrati je pisanje dnevnika neškodljiv kanal za sproščanje frustracij. Pisanje vam bo pomagalo, da boste lažje nadzorovali močna čustva in se po zapisu umirili.
Krepitev imunskega sistema
Morda se zdi neverjetno, a raziskave so pokazale, da ekspresivno pisanje lahko okrepi imunski sistem in celo lajša simptome bolezni kot sta astma ali revmatoidni artritis. Redno zapisovanje misli naj bi namreč okrepilo T-limfocite – pomembne celice imunske odpornosti.
Ohranjanje in izboljšanje spomina
Redno pisanje dnevnika je odlična vaja za spomin. Ne samo, da boste manj pozabljali, čisto možno je, da boste celo povečali zmogljivost spomina in izboljšali vaše kognitivne procese.
Spoznavanje sebe
Vaši zapisi vam bodo sčasoma pokazali, kaj vas razveseljuje in kaj jezi, kako različne osebe vplivajo na vas in še marsikaj. Hkrati boste s pisanjem uredili svoje misli in pogosto razčistili kakšno situacijo, ki vas bega ter spoznali, kako ukrepati. Bolje boste razumeli lastna čustva, sploh če si boste dovolili pisati popolnoma odkrito in brez samocenzure.
Bolj boste pozorni na to, kako različne situacije vplivajo na vas, razumeli boste, zakaj tako vplivajo in primerno odreagirali, ko se vam zgodi kaj podobnega. Zapisovane misli je lahko tudi meditativna izkušnja, ki pomaga, da ste bolj prisotni v trenutku.
Vse našteto je zelo pomembno za ohranjanje vašega čustvenega blagostanja in lahko pripomore k temu, da boste v življenju bolj zadovoljni.
Učinkovitejše reševanje težav
Za reševanje težav je običajno zadolžena leva polovica možganov, ki skrbi za analitično razmišljanje. A včasih enostavno ne vidimo rešitve znotraj znanih okvirjev. Pisanje zaposli levi del možganov, kar omogoči desni, kreativnejši polovici, da nemoteno čuti in ustvarja, saj odstrani mentalno blokado, ki se včasih pripeti.
Zato je bolj verjetno, da boste do kreativne ali intuitivne rešitve, prišli ravno med pisanjem.
Kot vidite ima pisanje dnevnika precej koristi. Tudi, če ste skeptični, je preizkus, če vam pisanje pomaga, izjemno poceni. Potrebujete le beležko in pisalo.
Predlagamo, da pišete 15 do 20 minut dnevno, da pišete na roko, da se ne ozirate na pravopis in ločila ter da pišete nekje na samem, kjer lahko na papir resnično izlijete vse svoje misli. Ne razmišljajte preveč o tem kaj pišete, ampak raje poskrbite, da beseda teče, tudi če pišete o popolnoma vsakdanjih rečeh. Tak način zapisovanja misli najpogosteje obrodi sadove.