Že leto mineva, odkar smo vstopili v novo resničnost, ki jo je močno zaznamovala pandemija koronavirusa. Zaradi fizične distance in občutkov odtujenosti se pojavlja vse več duševnih stisk, ki jih ljudje ne znamo reševati, saj se mnogi z njimi soočamo prvič. Tokratne Zdrave nasvete zato posvečamo duševnemu zdravju, zdravju vaših možganov in ohranjanju notranjega miru s pomočjo izkazovanja hvaležnosti.
Ste vedeli, da je zadovoljstvo s svojim delom in življenjem nasploh en izmed ključnih dejavnikov pri ohranjanju vašega kognitivnega zdravja?
Upadanje zdravja možganov in kognitivnih funkcij spada med največje strahove starejših odraslih. Vendar pa lahko na nekaj preprostih načinov pomagate ohranjati svoje možgane mladostne in zdrave, kot ste sami.
Zdrava dieta, redna telovadba in primeren spanec so trije ključni gradniki za ohranjanje zdravja vaših možganov. Manj znano je, da poleg tega obstajata še dva pomembna dejavnika, ki ju morate upoštevati. To sta zadovoljstvo s službo in življenjem na splošno.
Rezultati študije, objavljene 2020 v reviji Neurology, namreč pravijo točno to. V študiji so natančno analizirali dejavnike, ki so povezani s kognitivnimi funkcijami pri stotih starejših odraslih. V analizi so sodelovali predvsem moški, ki niso imeli diagnosticirane demence. Udeleženci so leta 2006 opravili testiranje spomina, miselnih sposobnosti in PET preiskave, s katerimi so jim izmerili kopičenja amiloida beta v možganih. Večje količine tega peptida namreč povezujejo z večjim tveganjem za zgodnejši upad kognitivnih funkcij.
Raziskovalci so poleg teh faktorjev zabeležili tudi druge dejavnike, ki pomembno vplivajo na zdravje možganov. To so zdravstvena anamneza, spalne in telovadne navade, kajenje, simptomi depresije in prejšnji poklici.
Vsi anketirani so bili nato ponovno ocenjeni 14 let pozneje, ko so bili v povprečju stari 92 let. Pri okoli 30 % testiranih so zaznali izredno malo upada kognitivnih funkcij, čeprav so imeli nekateri od njih velike količine nakopičenega amiloida beta. Ti ljudje so imeli podobne življenjske stile, prav tako pa so vsi delali dlje od običajne upokojitvene starosti in izražali veliko zadovoljstvo z življenjem. Kaj je njihova skrivnost?
Zaposleni možgani so zdravi možgani
Nevropsihologinja Lydia Cho iz bolnišnice McLean pravi, da “čeprav vaši možgani niso mišica, lahko o njih razmišljamo na podoben način. Brez vadbe lahko postanejo šibki in nagnjeni k težavam. Prav zato je redna uporaba miselnih sposobnosti ključna pri obrambi pred mentalnim staranjem.”
Dlje časa kot ostanete del delovne sile, dlje pridobivate mnoge prednosti, ki lahko pomagajo pri ohranjanju in celo izboljšanju zdravja vaših možganov.
Delo povečuje družbeno vključevanje in je povezano z manjšim tveganjem za depresijo. Poleg tega delovno mesto ponuja tudi priložnost za aktivno uporabo vaših mentalnih veščin, kot so reševanje problemov, razčlenjevanje zapletenih nalog, celostno razumevanje in vrednotenje.
“Starejši odrasli bi zato morali premisliti o čim večjem zamiku svoje polne upokojitve, ostati del delovne sile čim dlje in s tem ostati mentalno aktivni in angažirani”, pravi Cho. Mnogo ljudi se upokojitve veseli, nato pa ugotovi, da nimajo ničesar za početi.
Če se odločite za upokojitev, razmislite o drugih aktivnostih, ki so za vas pomembne – preživljanje kvalitetnega časa z družino, razvijanje hobijev. “Tudi če denarja ne potrebujete, vam dobivanje nadomestila za delo lahko prinese duševno spodbudo, saj potrjuje vašo vrednost in prikazuje, da ste pomembni za ostale in za svet in da je to, kar počnete, pomembno in potrebno”, meni Cho.
Poleg rednega dela Cho priporoča tudi aktivno prostovoljstvo, ki ponuja veliko enakih prednosti za možgane kot običajna služba.
Ustvarite si skupino za druženje
Če zaradi pandemije trenutno ne morete delati ali biti aktivni kot prostovoljci, obstajajo tudi drugi načini za ohranjanje pozitivnih socialnih interakcij. Ustvarite si skupino ljudi, s katero redno komunicirate. “To so lahko vaši otroci, bratje in sestre ali izbrana skupina prijateljev,” predlaga Cho. Načrtujte redna srečanja, ki postanejo navada in ne nekaj, kar počnete šele, ko se pojavi potreba. Če se zaradi socialnega distanciranja ne morete varno osebno srečati, uporabite Zoom ali Facetime na računalniku ali telefonu.
Zadovoljstvo je ključnega pomena
Zadovoljstvo z življenjem – počutje glede svojega trenutnega življenja in smeri, v katero gre, pogosto predstavlja izziv za ljudi, ki se starajo. Delo in prostovoljstvo lahko pomagata izpolniti potrebo po nekem višjem namenu življenja, vendar pa splošno zadovoljstvo z življenjem lahko predstavlja veliko več kot le to. Gre tudi za zasledovanje novih ciljev in pozitivni pristop do življenja – to lahko pomeni, da morate ponovno oceniti svoje interese in se bolj osredotočiti na osebni razvoj in rast.
Glejte na to točko svojega življenja kot na priložnost za nove dogodivščine in odkritja. Če ne veste, česa bi se lotili, vam Cho predlaga ponovno preučitev interesov, ki ste jih dali na stran, ko ste bili mlajši.
Lahko se na primer prijavite na tečaje za različne predmete, naučite novega jezika, se posvetite raziskovanju zgodovine. Veliko takih tečajev se lahko udeležite preko spleta ali Zooma. Številne lokalne skupnosti in centri ponujajo delavnice, na katerih se lahko naučite novih spretnosti ali izboljšate stare – na primer javno nastopanje, kuhanje, ali vzdrževanje doma.
Razmislite o tem, kaj vas osrečuje, in počnite še več tega. Vaši možgani vam bodo hvaležni.
Viri: Boost vitality by engaging your brain – Harvard Health